Küçük önlemler hayat kurtarıyor

Küçük önlemler hayat kurtarıyor.14791
  • Giriş : 06.09.2007 / 09:45:00

Bebeği yüz üstü yatırmak, ani bebek ölümü sendromu riskini 9 kat artırıyor. Bebeğin sigara dumanına maruz kalması da ani bebek ölümü sendromu riskini 3-4 kat artıran bir başka neden.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bebekler için ideal oda sıcaklığı ise 22- 24 derece... Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS) ile bebek ölümlerine neden olan diğer riskler konusunda bilgi veren Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Özmert,1 yaşından küçük bebeklerin, hiç bir hastalığı olmaksızın, yatağında ani olarak ölmesi durumuna Ani Bebek Ölümü Sendromu (ABÖS) denildiğini belirterek, bu ölümlerin sebeplerinin çok iyi bilinmediğini söyledi. Prof. Dr. Elif Özmert, ABÖS hakkında çalışmaların, bazı uygulamaların ani bebek ölümü riskini artırdığını ortaya koyduğunu dile getirdi.

YATAKLARIN ÖNEMİ

Bebeklerin yatakta boğulmalarına yol açan nedenlerden birinin de yatağın yumuşak olması olduğunu ifade eden Özmert, yan bile yatırılsa yatak yumuşaksa, bebeğin ağzı veya yüzünün yatağın içine gömülebileceğini, bebeğin havasız kalıp ölme ihtimalinin artabileceğini anlattı.

SÜS EŞYASI KOYMAYIN

Yatağın içine konulan her türlü süs eşyası, yastık ve oyuncaklar ile yatağa asılan nazar boncuklarının da kazalara ve boğulmalara sebep olabildiğini belirten Özmert, “Yatağa bebeğin ve üzerine örtülecek örtünün dışında bir şey konulmamasını öneriyoruz. Yatağın içine süs amaçlı, gereksiz hiç bir şey konulmamalı” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious