Küçük ve Kerinçsiz neler konuşmuş neler

Küçük ve Kerinçsiz neler konuşmuş neler.14806
  • Giriş : 27.07.2008 / 14:52:00

Ergenekon tutukluları Veli Küçük ve Kemal Kerinçsiz neler konuşmuş neler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ergenekon iddianamesinde, emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün Şişli Adliyesi’nde bir savcıya ifade verdikten sonra avukat Kemal Kerinçsiz’e telefonla bilgi verdiği belirtildi. İddinamede Kerinçsiz’in, “İyi de paşam, yakalanan çocuklara iki kelime konuştursalardı tamamdık yani” dediği yer aldı.

Ergenekon iddianamesinde Küçük, “gizli” yapılanma ile “Lobi” yapılanması arasında “Köprü Personel” olarak geçiyor. İddianamede, “Veli Küçük’ün kısa sürede yapılan teknik takiplerde tespit edilen telefon görüşmelerine bakıldığında lobi yapılanması içerisindeki tüm birimlerle ilişki halinde olduğu ve gerekli yönlendirmeleri yaptığı açıkça görülmektedir” deniliyor ve bu durumu ifade etmek için bazı telefon görüşmelerine yer veriliyor. Hangi tarihte kayıt altına alındığı belirtilmeyen, teyp numarası 3262 olan, iddianamenin 98. ve 99. sayfalarında yer alan telefon konuşması şöyle:

Küçük: Kemalciğim merhaba Veli Paşa. Ben gittim o Şişli savcısına, ya oradaki çocuklar, savcılar tanıdıklarımmış benim. Hepsi geldiler meldiler şey yaptılar gerekli ifadeyi verdik.

Kerinçsiz: İyi de paşam, Allah’tan bunlar bir tezgah kurmadılar, bu yakalanan çocuklara iki kelime konuştursalardı tamamdık yani. Aman aman yani her şeyi yapabilir bunlar, bu da bir tezgah işte.

Telefon görüşmelerinin ayrıntıları

Küçük ile Kerinçsiz’in bu konuşmasının konusu ve tarihi ise iddianamenin 862. sayfasında yer buluyor. 9 Ocak 2008 tarihinde Küçük ve Kerinçsiz’in görüşmesiyle ilgili özetle şöyle deniliyor: “Şişli’den yine bir grup Adana’dan şikayet etmişler. İkimiz hakkında yapılan şikayet Savcı Naci Kanık’ta, ben şimdi az önce ifade verdim, sizi de rica ettiler, gelsin, bir ifade versin de dosyayı kapatalım, diye. Bu Hrant Dink’le alakalı yine’ dediği, Veli’nin ‘Hrant Dink mi gene’ dediği, 10.01.2008 tarihinde Kemal Kerinçsiz ile görüşmesinde özetle; Veli’nin ‘Görüştüm... Mecit Ceylan var savcı o gördü beni’ dediği, 15 Ocak 2008 tarihinde, Kemal Kerinçsiz ile görüşmesinde özetle; Hrant Dink cinayetiyle alakalı yapmış oldukları görüşmede, Veli Küçük’ün Kemal Kerinçsiz’e ‘Ben gittim, o Şişli savcısına hıh hıh. Ya oradaki o çocuklar çıktı mı bıktık şu Hrant Dink denen heriften yahu.’ Kemal Kerinçsiz de ‘İyi de paşam Allah’tan bunlar bir tezgah kurmadılar, bu yakalanan çocuklara iki kelime konuştursalardı, tamamdık yani, aman yani her şeyi yapabilir bunlar, yapamayacağı hiçbir şey yok bu namussuzların. Her türlü oyun tezgahını kurar bunlar, bu da bir tezgah işte. Üç yerden aynı dilekçeler mahiyeti bile aynı satırı satırına birbirlerine geçmişler...’ diyerek, kendileri hakkında, Hrant Dink cinayeti ile alakalı olarak açılan soruşturmalarla ilgili olarak görüşme yaptıkları...”

Hrant Dink ailesinin Dink cinayetinden hemen sonra Veli Küçük ve Levent Temiz’den şikayetçi oldukları biliniyor. Hrant Dink’in ağabeyi Orhan Dink ise, söz konusu konuşmaların Dink dosyasında bulunmadığını söyledi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*