Küçükpazar kan ağlıyor

  • Giriş : 01.03.2006 / 00:00:00

Küçükpazar'da yapılması planlanan yıkım ve onarım çalışmaları tepki görüyor. 'Evimi satmam' diyenlerin yanında, 'Satarsam verecekleri parayla hiçbir yere gidemem' diyen de var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Evinin yıkılmasından endişe eden halk, kendi küçük dünyasından kovulmak istemiyor, çünkü başka hayat bilmiyor. Hangi evlerin yıkılacağı ve hangi evlerin onarılacağından habersiz Küçükpazar sakinleri evini satmak istemiyor, çünkü belediyenin vereceği parayla dışarıda bir hayat kurması çok zor. Semtlerinin yenilenmesi ve suç yuvası olmasının engellenmesine sıcak bakan Küçükpazar sakinleri, ne yapacağını bilmeden, çaresiz bekliyor.

EVİNİ SATMADI, ŞİMDİ SOKAKTA

75 yaşındaki Zülfiye Karabulut, 35 yıldır bu semtte yaşıyor. Bir süre önce evine istimlak kağıdı gelmiş. Evlerini satmaları istenmiş. Ancak Zülfiye Teyze'nin evi, bir gece çıkan yangında içindeki oğlu ve eşiyle beraber kül olmuş. Evden geriye kalan, Zülfiye Teyze'nin kurtarıldığı balkon. O gece orada bulunan bazı yetkililer, yangının kundaklama olduğunu öne sürüyor. Zülfiye Teyze'ye göre bu yangını cinnet getiren bir komşusu çıkardı. Ancak komşularına göre satılması istenen her ev, bir süre sonra yanıyor. Zülfiye Karabulut, şu anda tek göz odada oturan komşusuyla yaşıyor, çünkü ne gidecek bir yeri var, ne de parası.

Küçükpazar'da 25 yıldır oturan Seval Aydmeri ise Nevzat Er'e ateş püskürüyor. Üç yıldır evinde temizlik karşılığı oturan Aydemir, ev sahibine bir de 125 YTL kira ödüyor. Ancak ne eşi ne kendisi çalışıyor. 45 yaşındaki Seval Aydemir, yeni evlenmiş ve çocuğu yok.

'GİDECEK YERİM YOK'

Aydemir'in tek istediği evinden çıkarılmamak, çünkü nereye gideceğini bilmiyor. Aydemir, "Onarıma evet, yıkıma hayır" diyor. Bu semtte tinercilerin de olduğunu ve semtin değiştirilmesi gerektiğini savunan Seval Aydemir, "Bu işi bizi yerimizden etmeden yapın" diyor. Aydemir, buradaki satılacak diye kağıt gelen bütün evlerin sonra yandığını söyleyerek "Bu evleri kim yakıyor" diye soruyor.

12 yıldır Küçükpazar'da oturan 43 yaşındaki Nevat Altay da semtte ev sahibi. Kendisinin de evine kağıt geldiğini söyleyen Altay, "Satmak istemiyoruz. O parayla daire alamayız. Onarım istiyoruz tabii. Belediye ikinci karara kadar bekleyin dedi. Okullar bitene kadar haber vereceklermiş. Ama biz o zamana kadar ne olcağımızı bilmiyoruz" dedi. Bütün düzeni ve ailesinin burada olduğunu ifade eden Nevat Atay, ayrılırsa ne yapcağını bilemiyor.

Evlerimizi yakıyorlar

Diyarbakır'dan gelen Hayrettin Aydar (48), geçimini meyve satarak sağlayan bir Küçükpazarlı. Ancak yasak olduğu için artık satamadığını söylüyor. Kendisine de istimlak kağıdı geldiğini ancak ilgilenmediğini dile getiren Aydar, "Yakarım, yine de satmam evimi" diyor. Aydar, "Mardinliyim. Diyabakır'da büyüdüm. Devlet terör yaratmasın. Bugün evimi yıkıyorsa benim bütün nüfusum baş kaldırır. Tinerci olur, gaspçı olur. Ama sigortam olsa, maaşım olsa yapmam tabii" şeklinde konuşuyor. Aydar, her türlü mücadeleyi yapacağını, yine de evinden çıkmayacağını söyleyerek, "yıkılacak evler yakılıyor" iddiasında bulunarak kimin yaktığının tespit edilmesini istedi. Aydar, burada 15 aile kaldıklarını, 9 nüfusa baktığını ve şu an evde sadece bir çocuğun çalıştığını, altı çocuğunun öğrenci olduğunu söyledi. Aydar, "Tinerci varsa gelsin çıkarsınlar ama evimizi yıkmasınlar. Doğu'da yatırım olmadığı için buraya geliyoruz. Bir hayvancılığımız vardı, onu da bitirdiler. Gidecek yerimiz kalmadı" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious