'Küçük'ü feda ederek sıyrılma' hesabı!

'Küçük'ü feda ederek sıyrılma' hesabı!.11924
  • Giriş : 25.09.2008 / 04:32:00
  • Güncelleme : 24.09.2008 / 21:54:27

Gazeteci Şamil Tayyar: "Küçük"ü feda ederek sıyrılma" hesabı üzerine strateji geliştiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ergenekon'la ilgili dikkat çekici çalışmalara imza atan Star Gazetesi yazarı ve gazeteci Şamil Tayyar 20 Ekim'deki duruşma öncesi son operasyonlarla kapsamı genişleyen davayı masaya yatırdı. Ve ilginç iddialarda bulundu.

Ergenekon nereye gider?

Ergenekon operasyonlarına sürekli yeni dalga gözaltılar ekleniyor. Dün de değişik illerde eş zamanlı yürütülen operasyonlar sonucu çok sayıda isim gözaltına alındı. Geçmişte pek örneğine rastlamadığımız türden bir süreçle karşı karşıya bulunduğumuz için gelişmeleri yorumlamakta kimi zaman zorlanıyoruz.

Şu da unutulmamalı, Türkiye"nin karanlık tarihiyle yüzleşmenin yaşandığı bir operasyon süreci, basit ölçekli operasyon konularıyla aynı kefede tartılamaz.

Cevap aradığımız temel sorular şunlar: Ergenekon Soruşturması bundan sonra daha da devam eder mi? 20 Ekim"de başlayacak Ergenekon davasından nasıl bir sonuç çıkar? Emekli orgenerallerin de içinde yer alacağı ek iddianame ne zaman biter?

Kuşkusuz, bu üç soruya keskin ifadelerle cevap vermek mümkün değildir. Çünkü süreci belirleyen faktörler, tümüyle dışımızda ve zamana bağlı olarak şekillenecektir. Ancak Ergenekon iddianamesi, ek iddianame hazırlıkları, sorgular ve Ergenekon üzerinde oluşturulan toz bulutlarına bir fotoğraf bütünlüğü çerçevesinde bakarsak, yağmurun ne zaman ve hangi tarlaya yağacağını kestirmek belki kolaylaşabilir.

Sorulara cevap aramaya sonuncusundan başlarsak eğer, ek iddianamenin davanın başlayacağı 20 Ekim"e kadar tamamlanma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ancak çalışmalar bu yönde olsa da gecikme ihtimali de dikkate alınmalıdır. Bu son operasyonlar nedeniyle ek iddianamenin yılsonunu bulabileceğini söyleyenler bile var.

Ama savcılığın niyeti, 20 Ekim"e kadar ek iddianameyi mahkemeye yetiştirebilmektir.

Peki, operasyonlar devam eder mi? "Evet" ya da "Hayır" şeklinde verilecek hiçbir cevabın anlamı yoktur. Çünkü, savcılar da bu planlamayı çok önceden yapamıyorlar. Elde ettikleri her bilgi kırıntısı, ulaştıkları her belge onları yeni bir operasyona sürüklüyor. İlave operasyonlar da olabilir burada kesile de bilir.

Çok dinamik, aktif bir dava süreciyle karşı karşıyayız. Davanın bu yapısı, kimi gözaltı kararlarını tetiklemiştir. İlk iddianame mahkemeye sunulduktan sonra "Nasıl olsa operasyonlar bitti" düşüncesine kapılanların zembereği boşalmaya başlayınca, yeni ipuçları belirdi.

Sonu ne olur? İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi"nin nasıl bir karar vereceğini söylemek mümkün mü? Elbette değil. Bir iddiada bulunmak mahkemeye büyük saygısızlık olur. Bize düşen adaletin tecelli etmesini beklemektir.

Ne var ki, Ergenekon lobisinin mahkemeyi psikolojik kuşatma altına alarak etkilemeye çalıştıkları aşikar. Hatta, Korgeneral Galip Mendi"nin TSK adına yaptığı Kandıra ziyaretini ballandıra ballandıra kullanıyorlar.

Hele CHP"li bir vekil var ki, hayli aktif durumda. Mukaddes Hanım"la (Şener Eruygur"un eşi), Ayla Hanım"la (Hurşit Tolon"un eşi) bir hayli sıkı fıkı. Ya da sürekli bu hanımefendilerle görüştüğü izlenimi oluşturuyor. Hedefi ise Şener Eruygur"dan sonra Hurşit Tolon"u serbest bıraktırmak! Eğer kurban aranıyorsa Veli Küçük ne günlere duruyor!

Denebilir ki bir vekilin buna gücü yeter mi? Elbette yetmez. Dediğim gibi her şeyden önce mahkemeye hakarettir. Ama aklınca Korgeneral Mendi"nin ziyaretini "TSK arkamızda" hoyratlığı içinde işliyor. Öyle ki, ziyaretin orgenerallerle sınırlı tutulmasını, "Veli Küçük"ün gözden çıkarılması" olarak sıkça anlatıyor. Dediğine göre, zaten Veli Küçük zorla paşa yapılmış!

Bu manzara gösteriyor ki, Ergenekon lobisinde şu aşamada "Küçük"ü feda ederek sıyrılma" hesabı üzerine strateji geliştiriliyor.

Bakalım, kimin hesabı tutacak?

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*