Kuddusi Okkır için Köşk'e af talebi gelmemiş

Kuddusi Okkır için Köşk'e af talebi gelmemiş.10491
  • Giriş : 09.07.2008 / 20:37:00

Hayatını kaybeden Okkır için cezaevinde kaldığı sürede af talebinde bulunulduğu haberi yalanlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklanan ve tahliyesi sonrasında geçtiğimiz günlerde vefat eden Kuddusi Okkır'ın eşi ve avukatı tarafından Cumhurbaşkanlığından ''herhangi bir af talebinde bulunulmadığı'' ancak, Tekirdağ F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunduğu sürede ''sağlık sorunları oluştuğu gerekçesiyle tutuksuz yargılanmasına karar verilmesi talebini içeren bir dilekçenin'' Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine ulaştığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, ''Kuddusi Okkır'ın affedilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığı'na başvuruda bulunulduğu ve başvuruya yanıt alınamadığı'' yönündeki haberlerle ilgili olarak açıklama yapılmasının gerekli görüldüğü belirtildi.

''Cumhurbaşkanı'nın af yetkisini kullanabilmesi için Anayasanın 104. maddesine göre, affedilmesi istenen kişinin hükümlü durumunda olması şarttır. Zira af yoluyla hürriyeti bağlayıcı cezanın hafifletilmesi veya kaldırılması söz konusu olduğundan, ortada kesinleşmiş bir ceza mahkumiyeti bulunmalıdır'' denilen açıklamada, şu hususlara yer verildi:

''Haber konusuyla ilgili olarak, adı geçen Kuddusi Okkır, eşi veya avukatı tarafından, Cumhurbaşkanlığı'ndan herhangi bir af talebinde bulunulmamıştır. Bu sebeple, adı geçenin af talebinde bulunduğu ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın af yetkisini kullanmadığı yolunda çıkan haberler gerçek dışı ve üzücüdür.

Sadece, adı geçenin müdafii sıfatıyla Avukat Celal Şen tarafından, müvekkili Kuddusi Okkır'ın Tekirdağ F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu bulunduğu sürede sağlık sorunları oluştuğu gerekçesiyle, tutuksuz yargılanmasına karar verilmesi talebini içeren bir dilekçe 18/04/2008 tarihinde Genel Sekreterliğimize ulaşmıştır.

Söz konusu dilekçe, talebin Cumhurbaşkanlığı'nın görev ve yetki alanına girmemesi sebebiyle 28/04/2008 tarihinde Adalet Bakanlığına resmi bir yazıyla iletilmiş ve aynı gün Avukat Celal Şen'e de resmi bir yazıyla talebinin Adalet Bakanlığına gönderildiği bildirilmiştir.

Bu itibarla, anılan haberlerde yer alan iddialar, gerçeği yansıtmamaktadır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*