Kuddusi Okkır'ın eşi AİHM yolunda

Kuddusi Okkır'ın eşi AİHM yolunda.8868
  • Giriş : 05.07.2008 / 17:23:00
  • Güncelleme : 05.07.2008 / 17:34:50

’Çetenin finansörü olduğu’ iddiasıyla Ergenekon soruşturması kapsamında bir yıl önce tutuklanan, bu sürede kanser olan Kuddusi Okkır’ın eşi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hastalığı ortaya çıkınca hastane hastane dolaştırılan eşini, 3 hafta sonra bir yer sedyesinde yatarken bulduğunu hatırlatan Sabriye Okkır, "Uğradığımız haksızlıklar karşısında yalnız olmadığımızı bilmek istiyoruz" dedi.

ERGENEKON soruşturması, daha dava süreci başlamadan, ’çeteye finansal destek sağladığı’ iddiasıyla bir yıl önce tutuklanan ve akciğer kanserine yakalandığı için tahliye edilen Kuddusi Okkır’ın yaşadıklarıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşınıyor. Okkır’ın hastalık serüvenini bir dilekçeyle TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı ve bazı üyelerine anlatan eşi Sabriye Okkır, AİHM’e başvuracaklarını açıklarken, "Uğradığımız haksızlıklar karşısında yalnız olmadığımızı bilmek istiyoruz" dedi. Ancak dilekçesi bugüne kadar komisyon gündemine alınmadı.

’Hak ihlalleri silsilesi’

Sabriye Okkır, Komisyona gönderdiği 4 Haziran 2008 tarihli dilekçesinde eşinin tutukluluğu ve hastalanması sürecinin bir hak ihlalleri silsilesi olduğunu savundu. Ölümle pençeleşen eşinin suçu sabitlenmeden cezalandırıldığını öne süren Okkır, yaşadıklarını şöyle dile getirdi: "Tedavisi zamanında başlatılmadı, ihmaller nedeniyle sağlık durumu çok kısa sürede ağırlaştı. Gelişmeler bize bildirilmedi, kendisini İstanbul’da hastaneler arasında sayısız kez dolaştırıldığı üç hafta boyunca göremedik.

’Eşimi sedyede buldum’

Eşimi üç haftanın sonunda Bayrampaşa Cezaevinde bir koridor köşesinde, yer sedyesinde tanınmayacak bir halde buldum. Konuşamıyordu, beslenemiyordu ve beni tanımıyordu. Eşimin sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmesi talebimiz, yoğun bakıma alınma raporu dahi ekte olmasına rağmen, kanıtları karartabileceği gerekçesiyle reddedildi. Bugün ise doktorlar eşim için yapılacak hiçbir şey kalmadığını, kaçınılmaz sona hazır olmamız gerektiğini söylüyorlar. Yukarıda anlatılan 3 haftalık işkence süresinin tanık olabildiğim son anıdır.

" Sabriye Okkır’ın dilekçesinin kendisine de geldiğini belirten Komisyonun CHP’li üyesi Ahmet Ersin, kendisinin de Komisyon Başkanlığı’na bir yazı yazarak, Okkır’ın durumu ile "şüpheli olarak gözaltına alınıp tutuklananların, olağanın dışında çok uzun süren ve bir türlü tamamlanmayan hazırlık soruşturmaları nedeniyle doğal hakim önünde savunma yapmalarının aylarca önlenmesinin insan hakları ihlali yönünden değerlendirilmesini istediğini" söyledi. Ancak bu başvurusunun da gündeme alınmadığını söyleyen Ersin, "Suçunun ne olduğunu bilmeyen insanların aylarca cezaevinde tutulmaları keyfilik izlenimi vermektedir, ağır bir insan hakkı ihlalidir. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu büyük bir görev ihmali içindedir. Komisyon Başkanlık Divanı Hükümetin yedek lastiği konumunda olduğu için böylesine ağır insan hakkı ihlallerine seyirci kalıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious