Kudüs ve Mescid-i Aksa tehlikede

Kudüs ve Mescid-i Aksa tehlikede.20684
  • Giriş : 16.10.2008 / 08:22:00

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin Hükümeti uyardı: Kudüs ve Mescid-i Aksa tehlikede.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin hükümeti, Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın geçilmemesi gereken kırmızıçizgiler olduğunu belirterek, Siyonistlerin buralara karşı yürüttüğü tecavüzlere karşı Arap ve İslam âlemini tavır almaya çağırdı.

Bu açıklamalar, bölgedeki siyasi, idari vb. konuları görüşmek üzere yapılan haftalık Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yapıldı.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, Siyonistlerin Akka şehrindeki saldırılarının, Filistinlileri yurtlarından etmeyi hedeflediği, ancak Filistin halkının toprağına, hakkına ve yurduna sıkı bir şekilde bağlı olduğu ifade edildi.

Bu düşmanca saldırıların hiçbir zaman Filistin halkını yurdunu terk etmeye zorlayamayacağı belirtilerek, uluslararası camiadan işgal altındaki 1948 topraklarını ve özellikle de Akka'yı Siyonistlerin insanlık dışı baskılarından korumaları istendi.

Mescid-i Aksa'nın hemen yanı başında bir sinagog açılmasının, yine bu bölgede yeni bir askeri kontrol noktası kurulmasının, Siyonistlerin burayı tamamıyla ele geçirmeyi amaçladıklarını ortaya koyduğu belirtilerek, Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın kırmızıçizgiler olduğu ve dolayısıyla Siyonistlerin bu kırmızıçizgileri geçmekten sakınmaları gerektiği vurgulandı.

Hükümet açıklamasında devamla, Mescid-i Aksa, Kudüs ve Kudüs'teki bütün İslami mukaddesatın tehlike içinde olduğu ve dolayısıyla Arap ve Müslümanların himayesine ihtiyaç olduğu ifade edildi.

Yapılan açıklamada ayrıca, Filistin hükümetinin Kahire'de olumlu biten diyalog çalışmalarından dolayı çok memnun olduğu, bu çabaların gerçek bir diyaloğa sebep olmasını temenni ettiği belirtilirken, Kahire'de başlayan olumlu havaya rağmen, Abbas güçlerinin Batı Yaka'da siyasi liderlere yönelik baskı ve tutuklamalarının bu olumlu havayı bulandırmaktan başka bir şeye yaramayacağı ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*