Kudüs'e 750 konut projesine onay

Kudüs'e 750 konut projesine onay.14176
  • Giriş : 09.03.2008 / 21:18:00

İsrail Konut Bakanlığı, Başbakan Ehud Olmert'in Batı Şeria'da Kudüs çevresindeki Yahudi yerleşimlerinde yeni konut inşaat projesine onay verdiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Projenin yaklaşık 750 dolayında konutu içerdiği belirtiliyor.

Başbakanlık sözcüsü Mark Regev, önceki hükümet tarafından onaylanan projenin, mevcut hükümetin politikaları doğrultusunda başlatılması yönünde Başbakan Olmert'in onayından geçtiğini bildirdi.

Regev, "Herhangi bir nihai statü anlaşmasında İsrail'in bir parçası olarak kalacak büyük yerleşim blokları içinde inşaatların süreceği, bizim öteden beri dile getirdiğimiz tutumumuzla uyum halindedir. Yerleşim blokları dışındaki inşaatlar ise dondurulmuştur" dedi.

Konut Bakanı Ze'ev Boim de Kudüs'ün konut ihtiyacına atıfta bulunarak, ilave yapıların talepleri karşılamayı ve fiyatları düşük tutmayı amaçlayan politikaları doğrultusunda olacağını söyledi.

Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat ise Givat Ze'ev yerleşiminde yeni inşaat çalışmalarının İsrail'in barış sürecine yönelik taahhütleri hakkında şüpheleri artırdığını ifade etti.

"Bana, İsrail görüşmelere çomak sokmaya kararlı gibi geliyor" diyen Erakat, bu çalışmaların ABD'nin görüşmelerin yeniden başlatılması yolundaki çabalarına da sekte vuracağını belirtti.

Bu arada, İsrail radyosu, hükümet ortaklarından Şas partisinin yeni konut inşaatının onaylanmaması halinde koalisyondan ayrılma tehdidinde bulunduğunu duyurdu.

Yeni konut inşaat projesi kapsamında, ilk adımda 200 konutun yapılacağı belirtiliyor.

İsrail istihbaratı: "3'üncü intifada ihtimali zayfı"

Bu arada İsrail İç Güvenlik Servisi (Şin Bet) Başkanı Yuval Diskin, yakın bir tarihte Filistinlilerin üçüncü bir İntifada başlatması ihtimalini çok zayıf gördüğünü söyledi.

Diskin'ın bugünkü kabine toplantısında, yıllık olağan istihbarat tahminleri hakkında bilgi verirken, aksi bir durumun, ancak Haremüşşerif gibi Müslümanların kutsal mekanına zarar verilmesi ya da Filistinliler arasında ölümlerin çok artması halinde mümkün olabileceğini anlattı.

Öte yandan İsrail askeri istihbaratı ile istihbarat teşkilatı Mossad'ın, Suriye'nin Ortadoğu'daki radikal gruplarla ilişkilerini kesmeye hazırlandığı görüşünde birleştikleri öne sürülüyor.

Her iki kuruluş da İsrail'in Golan Tepeleri'ni geri vermeyi kabul etmesi ve ABD'nin de Şam ile görüşmeleri yeniden başlatması durumunda Suriye'nin böyle bir senaryoya daha eğilimli olacağını hesaplıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious