Kudüs'te Filistin için büyük zirve

  • Giriş : 04.09.2007 / 22:09:00

Türkiye-İsrail ve Filistin arasındaki Ankara Forumu'na, üç ülkeden büyük destek geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Ankara Forumu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye-İsrail ve Filistin arasındaki Ankara Forumu'na, her üç ülkenin cumhurbaşkanından şimdiye dek hiç olmadığı kadar desteğin bulunduğunu bildirdi.

İsrail ve Filistinli İşadamlarını 6. kez bir araya getiren Türkiye'nin öncülüğündeki ''Ankara Forumu'' Doğu Kudüs'te toplandı. Doğu Kudüs'teki St. George Oteli'nde yapılan toplantıya, ilk olarak Filistinli iş adamları ve forum üyeleri geldi. İsrail İmalatçılar Birliği ve Forumun İkinci Başkanı Şraga Broş, biraz gecikmeyle katıldı.

TOBB ve Ankara Forumu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, son birkaç aylık dönemde çok önemli gelişmeler yaşandığını kaydetti. İsrail ve Filistin tarafından forumun kurulduğundan bu yana büyük destekler veren Şimon Peres ve Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçildiklerine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da foruma her zaman büyük destek olduğunu hatırlatarak, ''Bu üçlü destek hepimize çalışmalarımızda büyük katkı sağlayacaktır'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, toplantıda Amerikalı General Keith Dayton ile Dünya Bankası temsilcilerinin de olduğunu kaydetti. Ortadoğu özel temsilcisi, İngiltere eski başbakanı Tony Blair ile de yarın bir görüşme yapacağını ve foruma uluslararası toplumun katkılarının sağlanması üzerinde duracaklarını belirtti. Ankara forumunun yoğun bir ihtiyaca cevap verdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, ''Biz iş adamları bölgenin umutsuz insanlarına umut saçıyoruz'' dedi.

-GAZZE ŞERİDİ'NDEKİ EREZ SANAYİ BÖLGESİNDE SAHA FAALİYETLERİ İMKANSIZ HALE GELDİ''-

Gazze Şeridi'ndeki Erez Sanayi Bölgesi Projesi'nin fizibilitesi dahil, tüm hazırlıklarını tamamladıklarını ama Gazze Şeridi'nde bugün mevcut olan durum nedeniyle, saha faaliyetlerinin imkansız hale geldiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, ''Şimdi Batı Şeria'da ortak sanayi bölgeleri kurarak, sanayi bölgelerinin sayısını artırmak ve yeni işbirliği olanakları yaratmak istiyoruz'' diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Cenin'de mevcut olan, ancak atıl durumda bulunan sanayi bölgesinin faaliyete geçirilmesi için bayrağı devir almaya hazır olduklarını bildirdi. Rifat Hisarcıklıoğlu, ayrıca, Batı Şeria'daki Sarkumiye'de, ortak sanayi bölgesi kurmak için hazır olduklarını belirtti.

-ATMOSFER İYİ-

Ankara Forumu'nun Filistinli Başkan Yardımcısı Ahmet Haşim Zügair, sadece ekonomi üzerinde durmak istediğini, ancak, bunun siyasetten çok bağımsız olmadığını bildirdi. Zügair, Filistinlilerin günlük yaşamda karşılaştıkları zorlukları, güvenlik duvarları ve askeri kontrol noktalarını dile getirdi. Bu zorlukların giderilmesi için, Ankara Forumu'ndaki, İsrailli muhataplarının çok yardımcı olduklarını ifade eden Zügair, İsrailli yetkililer nezdinde baskıların devam etmesini istedi.

Forumunun başkan yardımcılarından İsrail İmalatçılar Birliği Başkanı Şraga Broş ise bu forumun taraflar için büyük umut olduğunu belirtti. Broş, son dönemde Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile İsrail Başbakanı Ehud Olmert arasında barış sürecine ilişkin bir dizi görüşmeye atıfta bulunarak, ''Atmosfer iyileşmeye başladı. Biz de bu havayı destekleyeceğiz'' dedi.

Broş, Erez Projesine devam edip edilmeyeceğine ya da Batı Şeria'da yeni projeler yapılabileceğine toplantıda karar verileceğini kaydetti. Şraga Broş, güvenlikle ilgili bazı sıkıntılar olduğunu, bunun da insan ve malların dolaşımında sorunlar yarattığını ifade etti. Broş, ''Ben olumlu düşünüyor ve doğru yolda olduğumuza inanıyorum. Bugün görüşmelerimiz bizi daha da ileriye götürecektir'' diye konuştu.

-DOĞU KUDÜS'TE DAİMİ BÜRO KURULACAK-

Toplantıda, Ankara Forumu'na taraf işadamları görüşlerini ve değerlendirmelerini dile getirdiler. Bu değerlendirmelerin sonucunda, Hisarcıklıoğlu'nun da dile getirdiği, önümüzdeki 2 yılı kapsayacak eylem planı hazırlanması için bir komisyon oluşturulması, Ankara Forumu'nun Doğu Kudüs'te daimi bir ofis açması benimsendi. Bu arada, turizmde Ankara Forumu'nun ilgilendiği konular arasına dahil edilecek. Ayrıca küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ) ve diğer girişimcilik konularını değerlendirmek üzere bir komisyon oluşturulacak. Toplantıya, Türkiye, İsrail ve Filistin tarafından yaklaşık 20 dolayında iş adamı katıldı.

Türk tarafında, TOBB Başkanının yanı sıra, TOBB Yönetim Kurulu üyeleri Nejat Koçer ve Mustafa Yardımcı, Filistin ile ilişkilerden sorumlu Koordinatör Vehbi Dinçerler, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Direktörü Güven Sak, Dışişleri Bakanlığından Ortadoğu Masası Genel Müdürü Büyükelçi Bozkurt Aran ile Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan yer aldı. İsrail tarafında ise Türk-İsrail İşadamları Konseyi Başkanı Menaşe Karmon katılırken, Filistin tarafında da Gazze Şeridi, El Halil, Beytüllahim ve Kudüs'ten Ticaret Odaları temsilcileri katıldılar.

Heyet üyeleri daha sonra, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile İsrail ve Filistin tarafını temsilen bazı iş adamları İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'i ziyaret ettiler. Diğer yandan, TOBB Başkanı, yarın İngiltere eski başbakanı, Ortadoğu Özel Temsilcisi Tony Blair, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve Başbakanı Selam Feyyat ile görüşecek

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious