Kudüs'te Olmert- Abbas zirvesi

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kudüs'te saat 19.30 sıralarında biraraya geldiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Olmert ve Abbas'ın, toplantı sonrasında basın toplantısı yapmayacakları, görüşmenin ardından herhangi bir resmi açıklama da yapılmayabileceği belirtiliyor.

Zirve toplantısı, İsrail ve Filistin liderleri arasında, son 1.5 yıldan bu yana ilk toplantı niteliği taşıyor. Toplantıda Olmert ve Abbas'ın ateşkes, kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit'e karşılık salıverilmesi öngörülen Filistinli tutuklular da dahil birçok konuyu ele almaları bekleniyor.

Geçen perşembe günü Olmert ve Abbas'ın yardımcıları, 2 liderin yapacakları toplantı öncesi hazırlıklar için biraraya gelmiş, Filistinli yetkililer, zirve toplantısının gelecek hafta gerçekleşebileceği beklentisinde olduklarını belirtmişlerdi. İsrail Başbakanlığı, sürpriz bir biçimde, Abbas'ın bu akşam toplantı için davet edildiğini duyurmuştu.

İsrail'in Kanal 2 Televizyonu'nda dün yapılan bir yorumda ise Olmert ve Abbas görüşmesinin başlıca 3 konuda yoğunlaşacağı belirtilmişti. Buna göre ikili, tutuklu değişimi, askeri kontrol noktaları ve İsrail'in Filistin topraklarından çekilmesi üzerinde duracaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious