Kuduz Afyon'da gittikçe yayılıyor

Kuduz Afyon'da gittikçe yayılıyor.12171
  • Giriş : 21.11.2008 / 18:03:00

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesi Örmekuyu köyünde çıkan kuduz hastalığı çevre köy, beldelere sıçramaya devam ediyor. Kuduzun görüldüğü yerleşim yeri sayısı 29'a çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kuduz hastalığının görüldüğü yerleşim yerleri karantina altına alınmaya devam ediliyor. Kuduz hastalığının görüldüğü yerleşim yeri sayısı 29'a çıkarken, karantina altına alınan yerleşim yeri sayısı ise 8 oldu. Afyonkarahisar Tarım İl Müdürlüğü, hastalığın önüne geçebilmek için çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.

Afyonkarahisar Tarım İl Müdürü Hüseyin Ceylan, 4 Ekim 2008 tarihinde Sandıklı ilçesi Örmekuyu köyünde görülüne kuduz hastalığının, alınan idari ve fenni tedbirlere rağmen yaban hayatı kökenli olması nedeniyle çevre köylere ve beldelere sıçramaya devam ettiğini söyledi. Hastalığın çok tehlikeli ve öldürücü olduğunu dile getiren Müdür Ceylan, şu ana kadar 29 yerleşim yerinin kuduz hastalığından etkilendiğini, 8 yerleşim yerini ise karantina altına aldıklarını bildirdi.

Hastalığın tehlikeli ve ölümcül olduğunu aktaran Tarım İl Müdürü Ceylan, evcil hayvanlarda yapılan aşı uygulamalarına rağmen hastalığın yayılmasının yavaşlatıldığını, ancak yine de durdurulamadığını kaydetti. Çalışmaların aralıksız devam ettiğini ifade eden Ceylan, hastalıktan 63 bin 192 hayvanın etkilendiğini kaydetti. Kontrol altında bulunan hayvan sayısının 22 bin 942 olduğunu dile getiren Ceylan, şu ana kadar 55 bin doz kuduz aşısının hastalık çıkan ilçeler ile riskli bölgelere dağıtılarak, çiftlik hayvanları ile birlikte kedi ve köpeklerin aşılandığını kaydetti. Ceylan, aşılama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. Ceylan, İl Sağlık Müdürlüğü yardımıyla bölgedeki insanlara da koruyucu kuduz aşısı yapıldığını bildirdi.

Afyonkarahisar Tarım İl Müdürü Hüseyin Ceylan, şöyle konuştu: "Örmekuyu köyünde başlayan kuduz hastalığı, yaban hayatı kökenli olduğundan Kumalar sıradağlarına komşu bölgelerde yayılma göstererek, Sandıklı, Şuhut ve Dinar ilçelerindeki bazı köy ve beldelere sıçradı. Kuduzun yaban hayatından yayılması nedeniyle yaptığımız aşılama çalışmaları kuduzu durdurmuş, ancak yok edememiştir. Bu dağlarda yaban hayatı aşılaması gerekiyor. Bunun için bakanlık düzeyinde girişimlerimiz devam ediyor. Türkiye'de Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi kapsamında bazı illerde yapılan yaban hayatı aşılamasının Afyonkarahisar'da da yapılması gereklidir. Bu nedenle kuduz vakasının görüldüğü yerlerde yapılan çalışmalar neticesinde karantina altına aldığımız, giriş ve çıkışlarını kapattığımız köylerimiz var. Bu köylerde özellikle de bu bölgede hayvanlara yönelik yaptığımız 55 bin aşı ile kuduzun çoğalmasını önlemeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra büyük baş hayvanların etinden, sütünden yararlanan insanlar olduğu düşüncesi ile de Sağlık İl Müdürlüğü de aşı çalışmaları yapıyor. Biliyorsunuz ki kuduz vakası ile karşılaşan bölgeler bu vakayı hemen atlatamıyor. Biz de bu bölgelerde karantina altına aldığımız yerlerde 6 ay içerisinde atlatmak için mücadele ediyoruz. Kuduz hastalığının daha fazla yayılmaması için gerekli çalışmalarımız sürüyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*