Kuduz tilki köyü karantinaya aldırdı

Kuduz tilki köyü karantinaya aldırdı  .12171
  • Giriş : 18.03.2008 / 16:39:00

Denizli'de bir köpeği ısıran kuduz tilki, Çivril ilçesine bağlı İğdir köyünü karantinaya aldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Edinilen bilgilere göre Güner Erdoğan'ın evinin önünde bulunan köpekle bir tilki boğuşmaya başladı.

Tilki, köpeğin darbeleriyle telef oldu. Erdoğan, durumu hemen Muhtar Doğan Yazıcı'ya aktardı. Yazıcı da Çivril Tarım İlçe Müdürlüğü'ne bildirerek tilkinin telef olduğunu açıkladı. Bunun üzerine ölen hayvanın kafatası, incelenmek üzere İzmir Bornova Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi. Burada yapılan incelemede, tilkinin kuduz olduğu tespit edildi. Olayın ardından Tarım İlçe Müdürlüğü, İğdir köyünü karantinaya aldı. Köye giderek vatandaşlara bilgi veren yetkililer, 6 ay büyükbaş, 3 ay küçükbaş hayvan giriş çıkışının yasaklandığını bildirdi.

Olayla ilgili açıklama yapan Muhtar Yazıcı, yaklaşık bir ay önce dağlardaki vahşi hayvanların kuduz olma riskine karşı uçak ve helikopterle atılan aşılardan bazı hayvanların etkilenmediğini ve yem bulmak için yakın köylere inmeye başladığını söyledi. Atılan ilaçları yiyen hayvanların kuduzdan kurtulduğuna inandığını belirten Yazıcı, "Bu hayvanlar ise kuduz mikrobunu daha önceden alanlardır. Kuduz hastalığı, mikrop bulaştıktan 40 gün sonra kendini gösterir. Büyük ihtimalle bu hayvanlar da o yemlerden yedi ancak daha önceden mikrobu kaptıkları için etkilenmediler. Daha sonra da dağlarda yiyecek bulamayan ve köylere inen hayvanlar, kudurdukları için köpeklere saldırmaya başladı. Normalde tilki, köpeğe saldırmaz, korkar fakat kudurduğu için boğuşuyor." dedi.

Doğan Yazıcı, gereken tedbirleri en kısa sürede aldıklarını vurgulayarak, "Boğuşma sırasında köpek, tilkiyi baş kısmından ısırarak öldürmüş. Tilkinin başını İlçe Tarım Müdürlüğü'ne incelemeye götürdük. Sonuç gelinceye kadar köpeği kontrol altında tuttuk. Tilkinin kuduz çıkmasından sonra köydeki 90 köpek ve 100 baş sığır aşılandı. Bin 500'e yakın koyun da önümüzdeki günlerde aşılanacak." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious