Küfür nasıl bitecek?

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Futbol dünyasının bir türlü önlenemeyen sorunu 'küfür' yine gündemde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sezon başında bu konu hakkında toplantı yapan Futbol Federasyonu, statlarında küfürü önleyemeyen kulüplere çok ağır para cezaları öngörmüş, işin sonunun puan silmeye kadar gideceğinin altını çizmişti. Kamuoyu, federasyonun küfüre karşı sergilediği kararlı tavıra destek çıkmıştı. Ancak uygulama, kulüplerin canını yakmaya başlayınca itirazlar da birbirini kovaladı. Beşiktaş, Futbol Federasyonu'nun bu sezon başlattığı yeni küfür ve ceza yönetmeliği için Tahkim'e gitme kararı aldı. Geçtiğimiz yıllarda "Küfür etme, küfür ettirme" kampanyasıyla bu konuda en somut adımı atan siyah-beyazlılar yönetmeliğin değiştirilmesi için Tahkim'e başvurma kararı aldı.

AKSU: İSTİSMARA AÇIK

Konuyla ilgili konuşan Beşiktaş İkinci Başkanı Murat Aksu, "Küfürün bitmesini en çok isteyen kulüplerin başındayız. Ancak sezon başında uygulamaya giren yönetmelikte ağır para cezaları ve sonrasında puan silinmesi kararında ciddi boşluklar var. Bu uygulamanın UEFA ve FIFA'ya bağlı dünya ülkelerinde bu çapta bir uygulaması yok. Tribünlerde birçok açıdan istismara açık bir durum. Ciddi sıkıntılar doğabilir. Bu işin nasıl çözüleceğini Federasyon düşünüp değerlendirecektir. Bu konuda fikir yürütmek bize düşmez" dedi.

FİİLİ SALDIRIYA HAFİF CEZA

Aksu'nun bahsettiği 'istismar' konusunda Konya Başkanı Ahmet Şan geçtiğimiz haftalarda şok açıklamalar yapmıştı. Şan, kulüpten bedava bilet isteyen taraftar gruplarının talebini yerine getirmediklerini, aynı grupların da 'Sen misin vermeyen' diyerek kendi aldıkları biletlerle tribüne girdikten sonra kasıtlı biçimde küfür ederek kulübe ceza aldırdıklarını iddia etmişti. Bu şok iddia sonrası, "Taraftarları küfürden korumaya çalışan tasarıya herkes destek verdi. Peki kulüpleri 'sahte' taraftarlardan kim koruyacak?" sorusu ortaya atılmıştı. Canı yananın feryat ettiği bu ortamda kimsenin somut bir çözüm önerisi getirememesi de 'küfür' konusundaki açmazın sürmesine sebep oluyor. Ceza yönetmeliğiyle ilgili bir başka eleştiri de, küfüre çok ciddi cezalar verilirken fiili saldırıların (örneğin sahaya koltuk atarak adam yaralamak) halen hafif para cezalarına tabi olması.

ÇÖZÜM ÖNEREN YOK!

Öte yandan, gerekli düzenlemeler yapılıp küfüre karşı caydırıcılık terkedilirse, mücadelede geri adım atılması gündeme gelecek. Yüksek cezalardan kurtulmak isteyen kulüp yöneticilerinin böyle bir uygulamaya çanak tutmasından korkuluyor. Bu durumun fanatikler tarafından 'küfür serbest' şeklinde algılanacağı da herkesin malumu. Futbol kamuoyu; hem 'gerçek' taraftarları, hem de kulüpleri koruyacak bir çözüm önerisi beklerken bir yandan da soruyor: "Küfürü gerçekten bitirmek istiyor muyuz?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious