"Kuğu Gölü"ne senfonik yorum

  • Giriş : 23.02.2008 / 22:05:00

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), Sibirya'dan Türkiye'ye ilk kez konuk olan Şef Mark Kadin yönetiminde ''Kuğu Gölü Bale Suiti''ni seslendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alfred Schnittke'nin "Moz Art A La Haydn" adlı eserinin Türkiye'de ilk kez yorumlandığı konserde, Bulgar keman sanatçısı Vanya Milanova ile Tuğba Tamer de solist olarak izleyiciyle buluştu.

Salonu tadilata alındığı için konserlerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Şura Salonu'nda veren CSO, Sibirya'da Krasnoyarsk Senfoni Orkestrası Müzik Direktörü ve Ana Şefi olarak üçüncü sezonuna giren Şef Mark Kadın yönetiminde sahne aldı.

Konserde ilk olarak Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde öğretim üyesi olan Bulgar Vanya Milanova ile Tuğba Tamer'in solist olduğu "Moz Art A La Haydn" yorumlandı.

Alt başlığı "Müzikle Oyun" olan ve teatral birtakım unsurların da sergilendiği ilginç eser, şefin gelmesinin ardından duyulan akorlarla başladı.

İki keman ve yaylı çalgılar orkestrası için yazılan eser, orkestra üyelerinin şef yalnız kalana kadar sahneyi teker teker terk etmesiyle sona erdi.

Çoğunlukla Mozart'tan alınma parçaların bulunduğu yapıta, Haydn'ın 45 numaralı "Farewell-Veda" senfonisinde olduğu gibi eserin sonunda sanatçıların bu şekilde sahneyi terk etmesi nedeniyle "a la Haydn" deniliyor.

Sempatik konuk şef, büyük alkış aldı

Vanya Milanova'nın solist olduğu, Mark Bruch'un "İskoç Fantezi"si ile süren konserin ikinci bölümünde Sergei Rachmaninov'un "The Rock" adlı yapıtı seslendirildi.

Konser, Peter İlyiç Çaykovski'nin "Kuğu Gölü Bale Suiti"nin yorumuyla sona erdi. CSO Müdürü ve arp sanatçısı Çağatay Akyol, orkestranın konzertmeisteri (başkemancı) Bilgehan Erten ve viyolonsel sanatçısı Zeynep Alnıaçık'ın sololarıyla süslenen yapıtta orkestra başarılı yorumuyla beğeni topladı.

"Kuğu Gölü Bale Suiti", giriş müziği, vals, "Kuğuların Dansı", sahne müziği ve Macar dansı (çardaş) adlı bölümlerden oluşuyor.

Konserde, Şef Mark Kadin de sempatik tavırları ve seyircinin ilgisini toplayan ilgi çekici yorumunun yanı sıra, başarılı yönetimiyle büyük alkış aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious