Kulağınız mı ağrıyor?

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Kulak ağrısı birçok rahatsızlığa zemin hazırlıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kulak ağrısı, çocuklarda çoğunlukla enfeksiyona bağlı nedenlerle ortaya çıkarken, yetişkinlerde ise yüzme veya banyo sonrasında görülebiliyor. Peki, ağrıyan kulaklar için ne yapılmalı ve geceyi rahat geçirmeli? Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tamer Haliloğlu, kulak ağrısını çözebilecek pratik önerileri şöyle sıralıyor:

AĞRININ KAYNAĞI TEDAVİ İÇİN ÖNEMLİ

Kulak ağrısı, bir ya da her iki kulağınızda belli belirsiz ve zonklama şeklinde veya bıçak saplanır gibi derecesi hafiften şiddetliye kadar değişen bir Ağrı şeklinde görülebilir. Bu ağrının nedeni bir enfeksiyon olabilir. Böyle bir durumda kulak memesinin çekilmesi durumunda Ağrı şiddetlenir, aynı zamanda ağrıya ateş eşlik eder, yeşilimsi veya kanlı bir akıntı söz konusu olur. Bu tür bir ağrının çözümü ise antibiyotik kullanmaktan geçer. Eğer ağrının nedeni kulak kiri ise, aşırı kir oluşmasından dolayı kulak tıkanır ve çok hassas olan iç dokularda ağrılı basınca yol açabilir. Bu kirin doktor tarafından alınması gerekir. Kulak ağrınız yüzdükten sonra başlamışsa, yüzücü kulağı adı verilen bu durum, ancak kulağa kaçan su kuruduktan sonra iyileşebilir. Kulak ağrısına ayrıca; Otitis media, barotravma, sinüzit, travma, şakak-altçene eklemi sendromu, yabancı cisim kaçması, bademcik iltihabı, farenjit, östaki borusu bozukluğu, kabarcıklı mirenjit, nevralji, diş çürümesi, tiroidit, mastoidit, kist gibi durumlar da yol açabilir.

HUYSUZ BEBEĞİ İYİ TAKİP ETMELİSİNİZ

Rahatsızlığını sözle ifade edemeyen ve sürekli bir ya da her iki kulağına dokunan veya asılan, ateşi olan, altı temiz olduğu halde sürekli ağlayan, yattığında huysuzluk eden, normal yemeyen, yüksek seslere veya sizin sesinize tepki göstermeyen çocukta kulak enfeksiyonundan şüphelenin.

# Çocukların genelde kulaklar da dahil, vücutlarıyla oynadıklarını, yalnız kaldıklarında ya da canları sıkıldığında ağladıklarını da unutmayın. Soğuk algınlığı geçiren ve rahatsızlığı açıklanamayan çocukta kulak enfeksiyonu olabilir.

# Emzirirken veya biberon içirirken, bebeklerin başını dik tutun.

Kendiniz için ne yapabilirsiniz?

Kulak ağrısını gidermek için bazı önlemler alabilirsiniz. Kişinin kendi kendine alabileceği bu önlemler şöyle sıralanabilir:

# Ağrı enfeksiyondan kaynaklandığında antibiyotik reçetesine ihtiyaç duyduğunuzu unutmayın.

# Ağrıyı gidermek için kulağınıza ılık, burulmuş bir elbezi koyun. Uyurken başınızı dik tutun.

# Kulağınızdaki sıvıyı kurutmak için reçetesiz satılan bir dekonjestan kullanın.

# ”Düşük” hızlı saç kurutma makinesini 20-30 cm. uzaktan kulağınıza tutarak ve ılık havanın kulak kanalınıza ulaşmasını sağlayarak suyu kurutabilirsiniz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious