Kule restorasyonu durdu.

  • Giriş : 08.09.2006 / 00:00:00

'Taş' sorunu nedeniyle Çorum Saat Kulesi restorasyonu durdu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2. Abdülhamit'in Beşiktaş Muhafızı Yedi Sekiz Hasan Paşa tarafından Çorum'a yaptırılan tarihi Saat Kulesi, iki yıldır yapılan girişimler sonucu temmuz ayında bakıma alındı. Uzun yıllar restorasyon görmeyen kuledeki çalışmaların bir buçuk ay içinde tamamlanacağı bildirilmişti. İşi üstlenen müteahhit firma Türkmen Madencilik tarafından başlatılan çalışmalar taş sorununa takıldı.

Belediye Başkan Yardımcısı Saim Balcı, Saat Kulesi'ndeki bakım ve onarım çalışmalarının uygun taş arayışından dolayı Anıtlar Yüksek Kurulu talimatıyla geçici olarak durdurulduğunu söyledi. Başkan Yardımcısı Balcı, Saat Kulesi'nde kullanılan sarı renkli taşların şikayet üzerine incelemeye alındığını, ilgili kurumların konunun kendilerine ulaşması üzerine Çorum'daki taş ocaklarından örnek aldığını ve inceleme sonuna kadar restorasyonu durdurduğunu bildirdi. Balcı, "Restorasyonda kullanılacak taşlara Kültür Bakanlığı karar verdiği için Çorum civarında uygun olabilecek taş numuneleri Kültür Bakanlığı Anıtlar Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğüne ilgili firma tarafından gönderilmiştir. Çorum'dan gönderilen bu taşlar şu anda Kültür Bakanlığında inceleniyor" dedi.

Çorum Belediyesi'nin Ankara'da bulunan Kültür Bakanlığı Anıtlar Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ile sürekli temas halinde olduğunu belirten Balcı, taş örneklerinin incelemelerinin bugünlerde onaylanmasını beklediklerini, inceleme sonuçları geldiği andan itibaren de çalışmaların kaldığı yerden tüm hızıyla devam edeceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious