Kulislerde geçen ilginç isim 'Sarp'

Kulislerde geçen ilginç isim 'Sarp'.11337
  • Giriş : 08.11.2008 / 19:40:00
  • Güncelleme : 08.11.2008 / 18:46:39

Sarp Kuray'ın dosyası Yargıtay'da onaylandı. Peki bu ne anlama geliyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sarp Kuray, müebbet hapse mahkum oldu. TSK'dan atılma “partizan Yolu” ve “16 Haziran” adlı yasadışı sol örgüt lideri olduğu gerekçesiyle yargılanan ve aralarında adam öldürme, bombalamanın da bulunduğu 30'dan fazla eylemin faili olduğu öne sürülen Sarp Kuray'ın dosyası Yargıtay'da onaylandı.
Onama ile birlikte Sarp Kuray'ın 7 yıl hapis yatması gündeme geldi.

Sarp Kuray'ın adı SHP'den istifa ederek CHP'den Ankara Büyükşehir Belediye başkanlığına aday olacağı ileri sürülen Murat Karayalçın'ın yerine geçmeye başlamıştı.

Politikadan uzak duran Sarp Kuray'ın siyasete dönüş yapmak istemesi kulislerde merak uyandırdı.

Öcalan ”Sarp Ortaya Çıksın”

Sarp Kuray'ı cesaretlendiren ise İmralıda hükümlü bulunan Abdullah Öcalan olduğu ileri sürüldü. İddiaya göre; Anayasa Mahkemesi DTP'yi kapatacak. Yeni Kürt Partisi ise Sarp Kuray'ın liderliğindeki SHP olacaktı.

Sarp Kuray, anılarını kaleme aldığı “İsyan ve Tevekkül” adlı kitapta Abdullah Öcalan'ın kendisini siyasete dönmesini şu sözlerle teşvik ettiğini açıkladı:

“Benim, Öcalan'ın kitaplarını ve avukat görüşme notlarını okumam ve bir avukatı ile karşılaştığım zaman düşüncelerimi ve selamlarımı kendisine iletmem üzerine yaptığı' tam Sarp7ın zamanıdır” açıklaması,ilkel Kürt milliyetçi çevreleri yerinden hoplatmış..."

Sarp Kuray Kimdir?

12 Mart dönemi sanıklarından Kuray, 1974'te ilan edilen aftan yararlanarak cezaevinden çıkıp yurtdışına gitti. Fransa'da "Partizan Yolu" adıyla bir yayın organı ve aynı adla bir örgüt kuran Kuray, 1985'te bu örgütü feshederek, "16 Haziran Hareketi" adlı örgütü kurdu. Yurtdışında önce İsviçre, daha sonra da Fransa'da yaşayan ve 1982'de vatandaşlıktan çıkartılan Kuray, bu örgütün de dağılmasından sonra 1993'te Türkiye'ye döndü.

Havalimanında gözaltına alınan Kuray, İstanbul 1 No'lu DGM'de görülen ve "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye kalkışmak" suçundan idam istemiyle yargılandı, iki ay tutuklu kaldığı davadan daha sonra ceza almayarak tahliye edilmişti.

CAFESİYASET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*