Kullanılmayan bezleri 'yolluk' yapıyor

  • Giriş : 23.01.2006 / 00:00:00

Evinde kullanılmayan bez ve çaput parçalarını atölyesinde 'yolluk' ve 'Eşen kilimi' yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eşen beldesinde evinin alt katında atölyesi bulunduğunu ve 50 yıldır dastar ustası olduğunu anlatan Girgin, evlerde kullanılmayan bezleri dokuduğu yolluklarla kullanılır hale getirdiğini söylüyor.
Dokuduğu yolluklara Eşen kilimi ismini verdiğini belirten Girgin, günde 4 saat atölyesinde dokuma yaptığını ifade etti. İsteğe bağlı dastar da yaptığını bildiren Girgin, esas amacının kullanılmayan eşyaları çöpe atmak yerine başka bir eşyada kullanılır hale getirmek olduğunu belirtiyor.

Yolluk ustası Girgin, "Eşen beldesinde 50 yıldır dastar ve yolluk dokuyorum. Daha eski yıllarda yollukları koyun ve keçi kılında yapardık. Beldemizde ev hanımları kullanılmayan çaput ve bezleri bana getiyor. Ben de çaput ve bezleri makasla dilim dilim kestikten sonra atölyede dokuyarak Eşen ismini verdiğim yolluk yapıyorum. 10 günde 4 metre uzunluğunda 1 metre genişliğinde yolluk yapıyorum. Genç kuşak bayanlar, eskiyen bir eşyayı hemen çöpe atıyor ve hemen yenisini alıyor. Devir iktisat etme devri, bir eşya eskidi diye hemen çöpe atmamalıyız. Dokuduğum yollukları para karşılığında değil, kullanılmayan bez parçalarını değerlendirmek için yapıyorum" diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious