Kullanılmayan oyuncakla bir çocuk sevindir

Kullanılmayan oyuncakla bir çocuk sevindir  .19787
  • Giriş : 05.03.2008 / 12:58:00
  • Güncelleme : 05.03.2008 / 12:52:41

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ''Kullanmadığın Oyuncağı Getir Bir Çocuk Sevindir'' kampanyasıyla imkan sahibi ailelerden toplanan oyuncakların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında, oyuncağı olmayan yoksul ailelerin çoc

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Samsun'da yoksul oldukları için Büyükşehir Belediyesi tarafından gıda yardımı yapılan ailelerin çocuklarının içinde bulunduğu yoksunluk görüntüleri belediye yetkililerini harekete geçirdi.

Pek çoğu oyuncak sahibi olmayan çocukların imkan sahibi çoçuklardan toplanan oyuncaklarla buluşturulması için Samsun Büyükşehir Belediyesi, ''Kullanmadığın Oyuncağı Getir Bir Çocuk Sevindir'' kampanyası düzenledi.

Gerekli uzman görüşleri de alınarak hazırlanan kampanyanın tanıtım çalışmaları sürerken kampanyaya ilgi gösteren aileler, çocuklarının evde kullanmadıkları oyuncakları belediyeye getirmeye başladı.

Çocukların da ilgi gösterdiği kampanyada, oyuncaklarını kendi seçerek belediyeye getiren çocuklara da rastlanırken, yetkililer projenin yeni duyulmaya başlandığını, daha çok kişiye ulaşıldığında çok daha fazla ilgi göreceğine inandıklarını söylediler.

Toplanan oyuncakların, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında, belirlenen yoksul ailelerin çocuklarına dağıtılacağını bildiren yetkililer, kampanya ile yaklaşık 10 bin çocuğun sevindirilmesinin hedeflendiğini kaydettiler.

-ŞİDDET UNSURU OYUNCAKLAR ALINMIYOR-

Yetkililer, tabanca, kılıç ve bıçak gibi şiddet unsuru oyuncakların kampanyaya kabul edilmediğini söylediler.

Ailelerden bu noktaya dikkat etmelerini isteyen yetkililer, kendilerine getirilen bu tür oyuncakları bir kenara ayırdıklarını ifade ettiler.

Kampanyanın amacının çocuklarda paylaşma duygusunu geliştirmek olduğunu vurgulayan yetkililer, oyuncaklar dağıtıldıktan sonra oyuncak alan ve oyuncaklarını veren çocukların bir partide bir araya getirileceklerini kaydettiler.

Çocuklar arasındaki ekonomik farklılıkların öne çıkmamasına da dikkat edildiğini ifade eden yetkililer, oyuncak veren ailelerden o gün çocuklarını abartılı giydirmemelerini isteyeceklerini bildirdiler.

Yetkililer, kampanyaya destek amacıyla oyuncak vermek isteyenlerin, belediyenin ''www.samsun.bel.tr'' adresli internet sitesinden veya 431 10 12 numaralı telefondan kendilerine ulaşabileceklerini, ayrıca verilmek istenen oyuncakların görevlilerce evlerden alınabileceğini söylediler.

-''SOSYAL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI'' -

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise hazırladıkları kampanyanın ''sosyal belediyecilik'' anlayışının bir parçası olduğunu kaydetti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak sosyal belediyeciliğe büyük önem verdiklerini söyleyen Yılmaz, bu konuda pek çok proje hayata geçirdiklerini belirtti.

Özellikle orta ve üst gelir grubundaki ailelerin çocuklarının çok sayıda oyuncağı olduğunu ve çocukların yeni alınan oyuncaklara ilgilerinin kısa sürede azaldığını belirten Yılmaz, ''Kullanmadığın Oyuncağı Getir Bir Çocuk Sevindir'' kampanyası ile toplumda bir sosyal dayanışma oluşturmuş olacaklarını ifade etti.

''Sosyal belediyecilik anlayışı ile pek çok projeyi hayata geçiriyoruz. Bu kampanyamızla çocuklarda paylaşma duygusunu pekiştirmek istiyoruz'' diyen Yılmaz, oyuncakların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında dağıtılacak olmasının da ayrı bir önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious