Külleri boğaza dökülen ünlüler

  • Giriş : 16.05.2008 / 20:37:00

Leyla Gencer'in külleri bugün Boğaz'ın sularına serpilecek. Atatürk'le gönül ilişkisi olan Safiye Behar ile aktör Rauf Alazan’ın külleri de yıllar önce denizle buluşmuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Opera sahnelerinde "La Diva Turca" olarak alkışlanan ünlü soprano Leyla Gencer, Milano'da görkemli bir cenaze töreniyle uğurlandı. Sanatçının vasiyeti üzerine naşının yakılma işlemi Çarşamba günü yapıldı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner tarafından teslim alınan Gencer'in külleri, bugün Dolmabahçe açıklarında Boğaz sularına savrulacak.

ATATÜRK ÖLÜNCE ABD'YE GİTTİ

Avusturyalı tarihçi Michael Blum'un Atatürk ile gönül ilişkisi olduğunu öne sürdüğü Safiye Behar'ın da külleri Boğaz'a savruldu. Cumhuriyet dönemi reformlarında etkili olduğu dile getirilen Behar, 1965 yılında Chicago'da öldü. Vasiyeti üzerine, Behar'ın naşı yakıldı ve küllerinin yarısı Chicago'daki bir mezarlığa yarısı ise İstanbul Boğazı'na serpildi. 1890'da, Yahudi bir bar sahibinin kızı olarak Pera'da doğan Behar, Atatürk'ün ölümünden sonra Chicago'ya gitti. Orada sosyalist mücadele içinde yer aldı ve 1965 yılında burada öldü.

RAUF’UN KÜLLERİ SAHİLDE

2006'nın Mart ayında 75 yaşında hayata veda eden "Karga Rauf" lakaplı aktör Rauf Alazan'ın naaşı da yakılarak Fenerbahçe'den denize döküldü. Stockholm'de ölen Alazan, ölümünden bir hafta önce eski arkadaşı Arif Keskiner'i arayarak, "Yakında yolcuyum. Öldükten sonra cesedimin yakılmasını ve küllerimin hemen İstanbul'a gönderilmesini vasiyet ettim. Fenerbahçe'de denize serp" dedi.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious