Kültür Bakanı: "Sanatçılar kendi işleriyle meşgul olsun"

Kültür Bakanı:
  • Giriş : 30.12.2007 / 18:30:00

Kültür Ertuğrul Bakanı Günay: "Fazıl Say yeteri kadar yurt dışına gitti"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, piyano virtüözü Fazıl Say'ın açıklamalarıyla ilgili olarak, ''Sanatçıların kendi işleriyle meşgul olup
bu tür siyasi çekişmelere araç olabilecek tavırlara ilgi göstermemelerinin daha doğru olacağına inanıyorum'' dedi.

Günay, katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtladı.

Fazıl Say'ın açıklamalarıyla ilgili soru üzerine Günay, Say'ın gitmeye niyeti olmadığını düşündüğünü belirtti. Say'ın zaten yeteri kadar yurt dışına gittiğini, yılın bir kaç yüz gününü yurt dışında geçirdiğini ifade eden Günay, ''Tartışmanın karşılıklı anlayışsızlıklardan da bir miktar abartıldığı kanısındayım. İlk açıklama bir yabancı gazeteye yapılmıştı ve bir yabancıyla söyleşi sırasında basının alıntılamasıydı. Sanıyorum daha baştan karşılıklı düzeltme şansı vardı ama bazı politikacı arkadaşlarımız dahil oldular, bu tartışmaya. Onlar sert açıklamalar
yapınca tabii o da genç bir adam, o da sert cevaplar verme ihtiyacı hissetti ve tartışma gereksiz yere büyüdü'' diye konuştu.

Türkiye'de bazı çevrelerin bir sanatçının ya da yazarın üzerinden siyasi iktidara dönük olumsuzluk kampanyası sürdürmeye gayret ettiklerini belirten Günay, ''Sanatçıların kendi işleriyle meşgul olup bu tür siyasi çekişmelere araç olabilecek tavırlara ilgi göstermemelerinin daha doğru olacağına inanıyorum'' dedi.

-ANAYASA ÇALIŞMALARI-

Anayasa değişikliği konusundaki çalışmalara ilişkin soru üzerine Günay, 1990 yılından bu yana seçimlerde bütün siyasi partilerin yeni anayasa vaatleri olduğunu ifade etti. Geçmişte yeni bir anayasa yapılması gerektiğini düşünen herkesin, ''bu dönemde yapılan çalışmalarda ayaklandığını'' belirten Günay, AK Parti'nin bir ''ön hazırlık'' yaptığını, bunu herkese açacaklarını söylediklerini kaydetti. Tüm bunların bazı çevreler tarafından ''duymazdan gelindiğini'' ifade eden Günay, ''bir anlayışsızlık duvarı örüldüğü için tıkanma yaşandığını'' söyledi.

Ertuğrul Günay, komisyonun çalışmaların sürdürdüğünü, yeni yıl içinde bu çalışmanın toplumla ve parlamentoyla paylaşılacağını kaydetti.

Anayasa değişikliği çalışmalarına karşı gelen çevreleri eleştiren Günay, ''AB sürecine giren Türkiye, kendi halkının seçtiği bir parlamento tarafından yapılmış ve millet onayından geçmiş bir anayasayı yapmalıdır. 80 yıl sonra böyle bir ihtiyacımız da var'' dedi.

''Türban sorununun çözümüne'' ilişkin görüşünün sorulması üzerine Günay, türbanın anayasa tartışmalarında en fazla üzerinde durulan konulardan biri olduğunu söyledi. Özgürlükçü bir yazım tarzıyla sorunun aşılabileceğini belirten Günay, ''Anayasada kılık kıyafet konusunun geçmesi bana çok anayasal hukuk gibi gelmiyor. Biz genel bir özgürlük tanımı yapabiliriz. Kişi haklarını zedelemeyen, temel hak ve özgürlüklere aykırı olmayan vurgularla bu konuyu aşabiliriz diye düşünüyorum'' diye konuştu.

-TERÖRLE MÜCADELE-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, terörle mücadele konusunda ''kardeşlik projesinden'' söz ettiğinin hatırlatılması üzerine Günay, hükümet olarak terörle mücadelede yapılması gerekenleri yapmaya devam ettiklerini belirtti.

Çeşitli yatırım projelerinin tüm bölgelere ayrımsız götürüldüğünü vurgulayan Günay, bu nedenle AK Parti'nin oylarının Türkiye'nin tüm bölgelerinde arttığını söyledi. Günay, ''Doğu'daki, Güney Doğu'daki terör olaylarının kanattığı yörelerde de AK Parti'nin oylarında büyük bir artış oldu. Galiba yerel seçimlerde de bu artış sürecek ve çok ciddi biçimde orada yerel yönetimleri de AK Parti kazanacak'' diye konuştu.

Günay, terör örgütünün sadece Türkiye'ye zarar vermediğinin, özel olarak o bölgeye çok ciddi zararlar verdiğinin açıkça görülmeye başlandığını, yapılan çalışmalarla çok ciddi ilerlemeler kaydedildiğini belirtti.

Geçmiş yıllarda ''duyarsız yönetimlerin'' bazı dillerin ve etnik kökenin isminin yasaklamasının ''toplumu kanattığını'' ifade eden Günay, bunun terör örgütüne işlenmeye müsait bir tarla verdiğini söyledi.

Terörün kitle kaybettiğini vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, şunları kaydetti:

''Son seçimler bunu gösterdi, süreç bunu gösteriyor. Türkiye'de hem kararlı bir mücadele sürdürülüyor hem de halkla hiçbir sıkıntımız yok. Halk desteğini yanımızda hissediyoruz. Bu birilerini kaygılandırıyor ama bizi rahatlatıyor. Bu sürede hepimiz faaliyetlerimizin önemli bir kısmını o bölge insanını kazanmaya ayırıyoruz. Çünkü biz halkımızı yanımızda tutmadan hiçbir sorun çözüme kavuşturamayız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious