Kültür Bakanı'ndan 'semah' tepkisi

Kültür Bakanı'ndan 'semah' tepkisi.11536
  • Giriş : 11.07.2009 / 18:56:00

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sema ve semah gösterilerinin, eğlence tesisleri içinde, el çırpılarak, eğlenceye dönüştürülüp icra edilmesine karşı çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Afyonkarahisar'da tarihi bir binanın restore edilerek düzenlenen Butik Otel açılışına katılan Bakan Günay, Semazen gösterilerini ilgiyle izledi.

Semazen gösterilerinin ardından bazı vatandaşların alkışlamaya çalışmasına değinen Bakan Günay, semahın Alevi-Bektaşi kültürünün, semanın da Mevlevi geleneğinin zenginliği olduğunu ve bir eğlence gibi görülmemesi gerektiğini ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, şunları söyledi:

''Sema ve semah gösterileri, bir eğlence tesisi içinde, el çırpılarak, eğlenceye dönüştürülerek, icra edilemez ve icranın sonunda da bu tür şeyler yapılamaz, el çırpılmaz. Ama bir ibadet de değildir. İbadetin ne olduğu bellidir. Bizim inancımıza göre, mistik duygular içinde ruhun ve bedenin coşkuya gelmesidir. Onun ifadesidir. Onu başarıyla icra edenler, ister yürekten, ister elden, ister deruni, ister zahiri bir şekilde alkışlanabilirler. Takdiri, bir şekilde ifade etmek gerekir. Ben, o yüzden buradan sessizce giden arkadaşlarımızı coşkuyla alkışlamak istiyorum.''

Afyokarahisar'ın yeni termal sahalarında planlamaya gidildiğini belirten Bakan Günay, yakın gelecekte, Afyonkarahisar'ı yeni termal tesis alanlarına ve yeni yatırımlara kavuşturmaya çalışacaklarını ifade etti.

Bakan Günay, ''Afyonkarahisar, Türkiye'nin kültür hayatı içinde gittikçe üstün vasfı öne çıkan önemli merkezlerden birisi. Arkeoloji var, Frig Vadisi gibi alanları, termal tesisleri, inanılmaz bir sofra kültürü var, müzik ve sivil mimari örnekleri var. Fevkalade önemli'' diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Afyonkarahisar'ı çok önemsediklerini belirten Ertuğrul Günay, 2008 rakamları ile Türkiye dünyada turizmde 7. sıraya oturduğunu kaydetti.

Açılışta, Bakan Günay'a Şehitoğlu Butik Otel sahibi Hüseyin Şehitoğlu, gümüş sürahi hediye etti.

Bakan Günay daha sonra açılışı yapılan oteli gezerek bilgi aldı.

Açılışa, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın yanı sıra Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AK Parti Afyonkarahisar milletvekilleri Halil Aydoğan ve Sait Açba, Cumhuriyet Başsavcısı Nihat Erol ve Emniyet Müdürü Ali Bilkay ile vatandaşlar katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*