Kültür-sanat turizmi geliri yüzde 26 arttı

  • Giriş : 03.08.2007 / 19:10:00

Deloitte'un HotelBenchmarkTM araştırmasına göre İstanbul, konaklama gelirleri artışında Avrupa ikincisi olurken, kültür ve sanat turizminde artış görüldü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Deloitte'un HotelBenchmarkTM araştırması sonuçlarına göre İstanbul, konaklama gelirleri artışında Avrupa ikincisi oldu. Deloitte'un 140 ülkede 420 değişik pazar üzerinde yaptığı ve toplam 7.200 otelin performanslarını değerlendirdiği araştırmasının 2007 yılı ilk altı aylık sonuçları açıklandı. Buna göre, tüm Avrupa otellerinde oda fiyatlarının bu yılın ilk altı ayında ortalama yüzde 6,8 arttığı kaydedildi. Açıklamada, ilk 6 ayda İstanbul'un geçen yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 26 gelir artışı elde ederek konaklama gelirlerinde Avrupa'da en yüksek artış yaşayan ikinci kent olduğu, bu artışta şehrin ev sahipliği yaptığı çeşitli etkinliklerin yanı sıra Türkiye'nin son dönemde daha çok kültür, sanat amacıyla ziyaret edilen bir ülke konumunda olmasının rol oynadığı belirtildi. Deloitte'un araştırmasında, Avrupa kentleri sıralamasında oda başına gelirde yüzde 38'lik artışla İspanya'nın Valencia kenti birinci olurken,yüzde 26 oranında artış sağlayan İstanbul ikinci oldu. Yüzde 21,3'lük artışla Moskova üçüncü, yüzde 15 artışla Londra dördüncü sırada yer alırken, Atina'daki artış ise yüzde 10,9'da kaldı.

TURİST SAYISI YÜZDE 16 ARTTI

Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) verilerine de yer verilen araştırmada,bu yılın başından Mayıs ayına kadar geçen sürede Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısında yüzde 16'lık bir artış olduğu belirlendi. Deloitte Türkiye'den M. Sait Gözüm, "2010'da İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olmasıyla bu ilginin doruğa çıkacak” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious