Kültür ve Turizm Bakanı Koç Aydın'da

  • Giriş : 27.05.2007 / 13:46:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, ''Türkiye, eski eserlerin yenilenmesinin altın çağını yaşamaktadır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Koç, Aydın'da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu yaptırılan tarihi Nasuhpaşa Külliyesi'nde incelemelerde bulundu.

Burada konuşan Koç, kendi iktidarları döneminde yapılan düzenlemelerle Vakıflar Genel Müdürlüğünün atılım yaptığını belirtti.

Vakıflar Bankası'nın kara geçmesi ve vakıf eserlerinin kiralanmasındaki aksaklıkların giderilmesiyle vakıfların devlete yük olmadan büyük bir yatırım gücüne sahip olduğunu ifade eden Bakan Koç, şöyle konuştu:

''Başta Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve Vakıflar Genel Müdürünün çabalarıyla son 4 yılda vakıflar tarafından Türkiye'de 2 binin üzerinde büyük onarım ve restorasyon çalışması yapıldı. Bizim bakanlığımız da vakıfların bu çalışmalarına kurullar aracılığıyla hep destek oldu. Bizim de turizmden elde ettiğimiz imkanları kültüre aktararak son 2,5 yılda Türkiye'de yaptığımız düzenlemeler bin 300'ü geçti. Hem Kültür ve Turizm Bakanlığı hem de vakıflardan sorumlu Devlet Bakanlığı açısından Türkiye, eski eserlerin yenilenmesinin altın çağını yaşamaktadır.''

Türkiye'de Lidyalılardan Osmanlılara kadar tarihi bütün evrelerin eserlerinin yeniden inşa edildiğini belirten Bakan Koç, şunları söyledi:

''Türkiye, 5 bin yıllık tarihini ayağa kaldırmaktadır. Bunu yaparken hiçbir ön yargıya sahip değiliz. Pagan Mabedi'ni yaparken de bir kiliseyi veya sinagogu yaparken de kendi dinimizin ibadet yerleri olan mescitleri ve camileri yaparken de aynı heyecanı duyuyoruz. Bunlar bu topraklarda yaşamış insanların bize mirasıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious