Kültür ve Turizm Bakanlığı ek binası yıkılyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ek binası yıkılyor.17308
  • Giriş : 20.05.2008 / 14:03:00
  • Güncelleme : 20.05.2008 / 14:13:01

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bakanlığın tarihi Opera binasının arkasındaki ek binanın yıkımıyla ilgili olarak, ''Ankara'nın tarihi de Ulus'la ayağa kaldırılabilir. Önce kendi yanlışımıza kazmayı vurarak bir başlangıç yapıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Günay, Kültür ve Turizm Bakanlığının tarihi Opera binasıyla uyuşmayan arkasındaki ek binanın yıkımı için Opera binası Toplantı Salonu'nda, Altındağ Belediyesi Başkanı Veysel Tiryaki ile protokol imzaladı.

Günay, burada yaptığı konuşmada, göreve ilk geldiği günden itibaren ''büyük bir talihsizlikle'' yapılmış ve tarihi binayla uygun düşmeyen bu binanın yıkılmasını veya tarihi yapıya uyumlaştırılmasını istediğini ifade etti.

Tarihi ana yapının 1926 yılında Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından, Cumhuriyetin güç koşulları içerisinde, gelenek ve Batılı modern tarz harmanlanıp özgün bir Cumhuriyet mimarisi olarak yapıldığını hatırlatan Günay, ek binanın ise tarihi binanın Gümrük ve Tekel Bakanlığı olarak kullanıldığı 1960'lı yıllarda personelin yer ihtiyacını karşılamak üzere inşa edildiğini anlattı.

Altındağ Belediyesinin Ulucanlar Cezaevi'ni bir kültür merkezine dönüştüreceğini de dile getiren Günay, bu konuda projelerin hazırlandığını bildirdi.

Ulus çevresinde yıkılması gereken diğer binalara da dikkat çeken Günay, Türk Hava Kurumu'nun gazino katı olarak inşa edilen çatı katının kaçak olduğunu ve Devlet Resim ve Heykel Müzesi ile Etnografya Müzesi'nin görünümünü kapattığını söyledi. Günay, ''Bunun yıkımını da 1 Hazirandan itibaren şiddetle gündeme getireceğim'' dedi.

İmza töreninden sonra gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Günay, Ulus'taki tarihi yapılarla uyuşmayan diğer binaların yıkımının da gündemde olduğunu, ancak bunun ''bakanlığın kendi binasını yıkmak kadar kolay olmadığı için zaman alacağını'' ifade etti.

Ulus'taki Sümerbank binasının LCW'ye kiralanmasıyla ilgili soru üzerine de Günay, ''Geçici bir kiralama. Özelleştirme süreci tamamlanmadı. Biz, özelleştirme süreci tamamlandıktan sonra o binayı alacağız ve orayı kendi dokusuna kavuşturacağız'' yanıtını verdi.

Daha sonra ek binaya giden Bakan Günay ve Altındağ Belediye Başkanı Tiryaki, ilk balyozu vurarak yıkım çalışmasını başlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious