Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yalanlama

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yalanlama .18089
  • Giriş : 13.05.2008 / 17:37:00

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamada, bazı basın-yayın organlarında yer alan ''Sahiller satılıyor, Bakanın haberi yok'' ve ''TOKİ'nin satışından Günay habersizmiş'' şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirilerek, ''Sayın milletvekili

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açıklamada, bazı basın-yayın organlarında yer alan TOKİ'nin turizm yatırımlarına ilişkin ''haberle ilgili açıklama yapma ve yanıltıcı değerlendirmeleri düzeltme gereği duyulduğu'' bildirildi.

''Sahiller satılıyor, Bakanın haberi yok'' ve ''TOKİ'nin satışından Günay habersizmiş'' şeklindeki ifadelerin gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, Turizm Teşvik Kanununa göre, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ve turizm merkezlerinde her ölçekteki planları yapma, yaptırma, re'sen onaylama ve tadil etme yetkisinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait olduğu hatırlatıldı.

Kapsamı oldukça geniş olan bu yetkinin, her türlü turizm tesisi yatırım projesi ile bölgede yapılacak çevre ve altyapı uygulamalarını da içerdiği ifade edilen açıklamada, bakanlıktan belgesi olmayan bir tesisin turizm pazarında tanınması ve pazarlanmasının mümkün olmadığı, bu yüzden Turizm Bölgeleri ve Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ile bakanlık belgeli tesislerde Bakanlığın bilgisi ve görüşü olmaksızın proje uygulanamayacağı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Sayın Bakana yönelik sorularda sayın milletvekillerinin millet adına denetim görevini yapmalarına katkı sağlamak ve konuyu sağlıklı değerlendirmeleri düşüncesiyle ek bilgiler de verilmektedir. Bu tutum karşısında zaman zaman bilginin saptırılması şeklinde davranışlara muhatap olunmaktadır. Nitekim bugün de bunun bir benzeri yaşanmış, kamuoyunu yanıltacak şekilde 'projeleri karıştırdı' şeklinde bir değerlendirme yer almıştır. Sayın milletvekilinin sorusuna verilen cevapta, Türk turizminin geliştirilmesine yönelik olarak Bakanlığımızın TOKİ ile protokol kapsamında yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verilmesinin nedeni, kurumlar arası işbirliği hakkında bilgilenmesini sağlamaktır.

Türk turizminin 12 aya ve Anadolu'nun tamamına yayılması amacıyla sektörle gerçekleştirilen bir çok ortak çalışmanın yanı sıra diğer kamu kurumlarıyla da yoğun işbirliği yapılmaktadır. Sayın milletvekilinin medyaya yansıyan haksız beyanının aksine TOKİ ile de ortak çalışmalar yürütülmektedir. Bunun geçmişteki örneklerine kendisine verilen cevapta değinilmiştir. Buna ek olarak Kastamonu, Çorum, Artvin, Hatay, Burdur, Yozgat illerinde de turistik konaklama tesisi yatırımları için Bakanlığımıza gelen talepler değerlendirilerek TOKİ'ye olumlu görüş verilmiştir. Turizm yatırımı niteliğinde projeler söz konusu olduğunda işbirliği yapılmaktadır.''

''Çanakkale'den Mersin'e sahil bandında yabancılar için villa yapılması'' konusundaki haberle ilgili olarak, bu konuda bakanlığa ulaşan bir talep veya bilgi bulunmadığı belirtildi. Açıklamada, ''İlgili kurum veya kişilerin hazırlayıp proje olgunluğuyla ortaya çıkmış ve uygulama modeli belirlenmiş bir 'proje' gündemde değildir ve bu çerçevede Bakanlığımıza ulaşmış bir bilgi ve talep de bulunmamaktadır. Kaldı ki turizmin yoğun yaşandığı bölgelerimizde çalışmalar - Bakanlığımız yetkisi dahilinde 'turizm merkezi' ve 'kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi' olmayan yörelerimiz de dahil olmak üzere- yakından izlenmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious