'Kültürlerin Korunması' sempozyumu

'Kültürlerin Korunması' sempozyumu.16501
  • Giriş : 01.07.2009 / 08:26:00

4 ülkeden katılımcıların olduğu 'Kültürlerin Korunması' sempozyumu Küçükçekmece Belediyesi'nin ev sahipliğinde yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uluslararası Kültürel ve Sanatsal Organizasyonlarda Geleneksel Kültürlerin Korunması ve Tanıtılması Açısından Sorunlar ve çözüm Yolları' Sempozyumu, Uluslararası Folklor Festivalleri ve Geleneksel Sanatlar Organizasyon Konseyi (CIOFF) ve Küçükçekmece Belediyesi iş birliğiyle, 25- 26 Haziran tarihlerinde Küçükçekmece Belediye Başkanlığı Nikâh Sarayında yapıldı.

Sempozyuma Macaristan, Arjantin, Polonya, İsviçre ve Türkiye'den akademisyenlerin, araştırmacıların yanı sıra kültür ve sanat dünyasından etkili isimler katıldı.

Sempozyumun birinci gününde, Üstün GÜRTUNA'nın koleksiyonundan, 'Türk ve Dost Ülke Çalgıları ve Geleneksel Anadolu Gelinlikleri Kostümleri' sergisinin açılışını Küçükçekmece Belediye Başkanı Sayın Aziz Yeniay ile birlikte Küçükçekmece Milli Eğitim Müdürü Âdem KOCA, CIOFF Türkiye Başkanı Savaş TUĞSAVUL, CIOFF Türkiye Genel Sekreteri Muammer ARSLAN, CIOFF Polonya Üyesi Jerzy CHMİEL ve Üstün GÜRTUNA yaptı.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay sempozyumun açılış konuşmasında: ' Bugün, Sofya'da yaşayan bir gençle, Buenos Aires'te yaşayan bir genç; aynı müzikleri dinlemekte, aynı restoran zincirinden yemek yemekte, aynı marka kıyafetleri giymekte, aynı filmleri izlemektedir. İşte bu noktada, dünyadaki kültürel çeşitliliği gündelik hayattan uzaklaştıran küresel yaşam tarzını kontrol altına almak gerekmektedir. Bu da ancak, yerel kültür ve motiflerin korunarak geleceğe taşınmasıyla mümkün olabilir. Sempozyumumuz, bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum' dedi.

Dünyadaki binlerce yıllık kültürel mirasın, çok renkliliğin, çok sesliliğin anlatıldığı sempozyum 5 oturumda dinleyenleri bilgilendirdi.

1.oturum, Halk Oyunları Uzmanı Araştırmacı Ali ÇAVAZ, 2. oturum İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Doç. Dr. Serpil MURTEZAOĞLU, 3. oturum İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Doç. Dr. Nihal ÖTKEN, 4. oturum İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. İlknur DEMİRBAĞ, 5. oturum İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Belma KURTİŞOĞLU'nun başkanlıklarında gerçekleştirilen sunumlarda geleneksel kültürlerin korunması ve tanıtılması anlatıldı.

Katılımcıların soruları ve uzmanların cevaplarıyla sürdürülen bilgi şöleninde, adeta kültürel alanda bilgi alış verişi sağlanırken, Balet Folklorico de Paipa – Colombia grubunun muhteşem sanatsal gösterileri ilgiyle izlendi.

Yeditepe Üniversitesi'nden Prof. Fikret DEĞERLİ sempozyumun kapanış konuşmasında: ' Bu tür etkinliklerle, teknolojik gelişmeler sonucunda unutulmaya yüz tutmuş kültürümüze, değerlerimize sahip çıkmalı ve kuşaktan kuşağa aktarmalıyız' dedi.

Sempozyumun sonunda bütün katılımcılara sertifika verilirken, Küçükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Turan KOÇER tarafından da konuşmacılara plaket ve sertifikaları takdim edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*