Kulübeden çıkmasaydı yaşıyor olacaktı

Kulübeden çıkmasaydı yaşıyor olacaktı.13488
  • Giriş : 21.01.2009 / 23:07:00

Uludağ’da donarak ölen üniversiteli Ümit’i kurtarma çalışmalarında onlarca hata yapıldığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uludağ'da donarak ölen üniversiteli Ümit'i kurtarma çalışmalarında onlarca hata yapıldığı ortaya çıktı. AKUT Başkanı Mahruki, “Kulübeden çıkmasaydı yaşardı” diyor. Kayak uzmanları, “Pistte işaretleme olsaydı kaybolmazdı” görüşünde. Bir başka iddiaya göre “Kurtarma ekibi de bilinçsizdi”

Yer tespiti için başvuru yok

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Basın Müşaviri Gül Eser Aykara, Ümit Özgen'in cep telefonunun yerinin tespiti için kurumlarına herhangi bir başvurunun yapılmadığını açıkladı. Aykara şunları söyledi; “Telefonun sinyal vermesi, o bölgedeki baz istasyonlarının gücüne göre değişiklik gösterse de en kısa süre içerisinde de yer tespiti yapılır. Bazen 10 dakika bazen de 30 dakika içinde en yakın koordinatlarda yer belirlenir. Ancak Uludağ'da kaybolan gençle ilgili herhangi bir kurumdan TİB'e yapılmış bir başvuru olmadığını tespit ettik.”

İHMALLER ZİNCİRİ

KIYAFETİNİ ÇIKARDI: Kar ile temas eden diğer kıyafetleri ıslandı ve vücudun soğumasını hızlandırdı.

EKİP YETERSİZ: Bu gibi durumlarda hemen Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'ne bağlı il kurtarma ekiplerine haber vermek gerekiyor. 6 kişilik ekip bu olay için çok az olarak kabul ediliyor.

SICAK ÇAY YOK: Kişinin bilinci yerindeyse sıcak içecek verilirken koltuk altına ve bacak arasına sıcaklığı 35-40 derece olan ısı torbaları konuyor. Islak elbiselerin değiştirilmesi gerekiyor, hiçbiri yapılmadı.

UYKU TULUMU: Donma tehlikesi yaşayan kişiye ulaşıldığında çadır kurularak kuru ortama geçmesi sağlanıyor. Ardından da uyku tulumunun içine çıplak olarak sokuluyor. Bu da yapılmadı.

DEMİR ÜZERİNE YATIRILDI: Yapılan en büyük hatalardan biri de Özgen'in demir bir sedyeye yatırılmış olmasıydı. Oysa donma tehlikesi yaşayan kişilerin kesinlikle soğuk zemine temas etmemesi gerekiyor. n Öge Demİrkan-HABER MERKEZİ

'Panik atak hastasıydı o yüzden terk etti'

Ümİt Özgen'in panik atak rahatsızlığı olduğu, bu yüzden sığındığı kulübeden çıkma ihtiyacı duyduğu öğrenildi. Jandarma ekibinin, kurtarma çalışmalarına başlamadan önce baba Haluk Özgen'den ilaçlarını aldığı öğrenildi.

Pist çizgileri çiziliyor

AKUT Bursa Başkanı Aziz Doğan, “Pisti belirleyen bantlar yapılmış olsaydı bu olay yaşanmazdı” diye konuştu.

Kayak öğretmeni Şinasi Aksoy da bölgenin çok tehlikeli olduğunu ve mutlaka şeritlerle pistin belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Olayla ilgili ilk itiraf Bursa Valisi Şahabettin Harput'tan geldi: Uludağ'da kayak yapanların, güzergahın dışına çıkmamaları gerekir. Her şeye rağmen bu durumların oluşabileceğinden dolayı çalışmaları başlattık.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*