Kulüpler devlete KDV ödeyecek

Kulüpler devlete KDV ödeyecek.16646
  • Giriş : 20.11.2008 / 11:10:00

Spor kulüplerinin naklen yayın, İddaa, Spor Toto-Loto ve reklam gelirleri için ödemeleri gereken KDV'yi devlete yatırmamaları üzerine, Maliye Bakanlığı yeni düzenlemeye gidiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, hazırlanan KDV Genel Tebliğ Taslağı ile spor kulüplerinin ödenmesine aracılık ettikleri KDV'yi, vergi dairesine yatırmayıp, kullanmalarının önüne geçilecek.

Taslakta, şirketleşenler dahil profesyonel spor kulüplerinin, sponsorluk yoluyla veya reklam almak suretiyle reklam geliri, spor müsabakalarının ya da kulüple ilgili faaliyetlerin yayınlanması suretiyle yayın geliri elde ettikleri, İddaa, Spor Toto-Loto ve benzeri şans oyunlarından dolayı da isim hakkı geliri sağladıklarına dikkat çekildi.

Taslakla spor kulüpleri, genel oranda KDV'ye tabi bu gelirleri nedeniyle, hesaplanan KDV'nin reklamı veren veya yayın faaliyetini gerçekleştirenler ya da düzenlenen şans oyunlarında isim hakkını kullananlar tarafından yüzde 60 oranında tevkifata tabi tutulacaklar.

Bu kapsamda ödemeleri yapanların gerçek usulde KDV mükellefi olmamaları, tevkifat yapmalarına engel teşkil etmeyecek.

-KDV'NİN YÜZDE 60'I KULÜBE GİTMEDEN YATIRILACAK-

Düzenlemeye göre, naklen yayın gelirleri üzerinden tahakkuk eden yüzde 18'lik KDV'nin yüzde 60'ını Futbol Federasyonu ya da ilgili diğer federasyonlar, İddaa gelirleri üzerindeki KDV'nin yine yüzde 60'lık bölümünü düzenleyici kuruluş devlete beyan edecek ve hesaplanan vergiyi süresi içinde vergi dairesine yatıracak.

Söz konusu verginin yüzde 40'lık bölümü ise yayın geliri ve isim hakkı geliriyle birlikte kulübe ödenecek. Yüzde 40'a karşılık gelen KDV'yi de, ilgili kulüp devlete ödeyecek.

Spor kulüplerinin naklen yayın ve isim hakkı gelirleri için kendilerine aktarılan KDV'yi zamanında yatırmadığını, ödenmeyen KDV tutarlarının büyük tutarlara ulaştığını ve sık sık vergi aflarına konu olduğunu belirten bir Maliye yetkilisi, AA'ya konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

''Diyelim A kulübü, Futbol Federasyonundan 1 milyon YTL naklen yayın geliri aldı. Federasyon, bu tutara yüzde 18 oranındaki KDV'yi de ekliyor ve spor kulübüne 1 milyon 180 bin YTL ödeme yapıyor. Bunun 180 bin YTL'si için spor kulübünce KDV beyannamesi düzenlenmesi ve bu paranın devlete ödenmesi gerekiyor. Ancak kulüpler, bu konudaki ödemeleri sık sık geciktiriyor. Bazen bu tutarlar hiç ödenmiyor. Devletin vergi alacakları birikiyor. Spor Kulüplerinin içinde bulundukları durum da dikkate alınarak, vergi afları çıkarılıyor.

Yeni düzenleme ile tahakkuk eden KDV'nin yüzde 60'ının Spor Kulübüne hiç ödenmeden, devlete aktarılmasını öngörüyoruz. Bu şekilde her 100 YTL'de 18 YTL'lik KDV'nin 10,8 YTL'si kaynağında tevkif edilerek, bize aktarılacak. Geri kalan 7,2 YTL ise kulübe ödenecek. Kulüp de bu parayı bize yatıracak.

Taslakta söz konusu ödeme için yüzde 60'lık orana yer vermemize karşılık, bu oran daha da yükselebilir ve yüzde 90'a kadar çıkabilir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*