Kum fırtınası Türkiye'ye sıçradı

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Suriye ve Irak'ı etkisi altına alan kum fırtınasından Türkiye'nin sınır illeri de etkilenmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aşırı ve etkili sıcaklardan sonra şimdi de kum fırtınası Türkiye'ye sıçradı. Irak ve Suriye'de etkili olan ve kapsamı 500-600 kilometre genişleyen kum fırtınasının, Türkiye'nin Suriye sınırındaki Mardin'de, insan sağlığını etkiler boyutta ulaştığı öne sürüldü.

Dün akşamdan beri etkili olan kum fırtınası yüzünden oluşan toz bulutu adeta kabus gibi Mardin'in üzerine çöktü. Görüş mesafesini daraltan kırmızımtırak toz bulutu sis gibi giderek geniş alana yayılıyor.

Mardin il Sağlık Müdürü doktor Celal Abakay, Suriye'de esen kum fırtınası ile birlikte genişleyen toz ve oluşan sis tabakasının sınıra komşu Mardin'i etkilemeye başladığını belirterek, "Astım ve solunum yolları enfeksiyonu gibi hastalığı olan vatandaşlarımız kesinlikle dışarı çıkmamalarını istiyoruz. Zorunlu hallerde ise mutlaka maske kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Tozla oluşan bir diğer faktör ise alerjik göz hastalıklarıdır. Vatandaşlarımız dışarıya alışveriş gibi önemli hallerde çıkmaları halinde ise mutlaka güneş gözlüğü takmalarını da öneriyoruz. Açıkta olan sebze ve meyvelerin üstünün süratle örtünmesi gerekiyor. Yaş sebze ve meyvelerin tüketiminden önce bol temiz suyla yıkanmasını istiyoruz" dedi.

Meteoroloji Mardin İl Müdürlüğü yetkilileri ise Suriye, Irak ve sınıra komşu Türkiye'nin Mardin ve Şanlıurfa'nın bir bölümünün etkilendiği kum fırtınasının rüzgârın esmesi ile etkisinin azalacağını belirterek, "Bu akşam veya gece geç saatlerde bu toz ve oluşan sis tabakasının kalkacağını tahmin ediyoruz. Türkiye ve komşu Suriye'de vatandaşların tek beklentisi etkili bir rüzgârın oluşan toz bulutunu savurmasıdır. Biz de bu yönde iyimser bir beklentideyiz" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious