Kum ocağındaki işcilere ulaşılamıyor

Kum ocağındaki işcilere ulaşılamıyor.15169
  • Giriş : 13.02.2009 / 14:25:00
  • Güncelleme : 13.02.2009 / 14:30:11

Antalya Valiliği, Çubukbeli mevkisinde taş ocağında meydana gelen göçükte düşen 1 milyon ton ağırlığında kayanın altında kalan iki işçiye ulaşma çabalarının sürdüğünü bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Döşemealtı ilçesinin Çubukbeli mevkisinde dün meydana gelen göçükte dağdan kopup gelen kayaların altında iş makineleri ile kalan taş ocağı çalışanları Sami Demirtaş ve Mehmet Çevik'e ulaşılması çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi.

Olayın ardından Antalya Sivil Savunma ekipleri, Büyükşehir Belediyesi, Özel İdare, Karayolları ve DSİ'den çok sayıda iş makinesinin çalışmalara hemen başladığı ifade edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

''Ayrıca Isparta Sivil Savunma ekipleri ile hassas yer dinleme cihazlarına sahip NATO Boru Hattı bölge birimlerinin ekiplerinden halen yararlanılmaktadır. Taş ocağı çalışmalarında basamak arazi (ayna boyu) tekniği uygulamalarında ihmallerin olabileceği hususu uzmanlarca ifade edilen göçük sahasına 1 milyon ton kaya kütlesinin düştüğü anlaşılmış ve çalışmalar sırasında halen kaya düşmeleri yer yer devam etmektedir.

Antalya Valiliğinin talebi üzerine dün gece yola çıkarılan Zonguldak Türkiye Kömür İşletmelerinden bir uygulama grubu sabah saatlerinde Antalya'ya gelmiş ve bugün göçük altında kalanlara galeri açma tekniğiyle ulaşılmasına yönelik çalışmalara başlamışlardır. Göçük alanı ve çevresinde Döşemealtı Kaymakamlığınca güvenlik tertip ve tedbirleri alınmış olup olayı müteakip Antalya Valiliğinde oluşturulan kriz merkezi halen çalışmaları sürdürmektedir.''

-YAĞIŞ NEDENİYLE ÇALIŞMALARA ARA VERİLDİ-

Öte yandan, Sivil Savunma ekipleri gözetimi altında iş makineleriyle göçükte sürdürülen kurtarma çalışmasına şiddetli yağış nedeniyle ara verildi.

Yetkililer, yağış durduktan sonra yeni bir kayma tehlikesi ihtimali olmaması halinde kurtarma çalışmalarına devam edileceğini belirtti.

Bu arada, göçük altında altında kalan iki işçinin yakınlarının olay yerinde bekleyişi sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*