Kumandanın mucidi öldü

Kumandanın mucidi öldü.15673
  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Günlük yaşamımızın vazgeçilmez unsurlarından olan televizyon kumandasının Amerikalı mucidi Robert Adler 93 yaşında hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Robert Adler, mühendis arkadaşı Eugene Polley ile birlikte 1956 yılında geliştirdikleri uzaktan kumanda için 1997 yılında Emmy Ödülü'ne layık görülmüştü. Adler, 58 yıllık çalışma hayatında 180'den fazla patentli buluşun altına imza attı.

Karısı İngrid Adler, yabancı bir haber ajansına yaptığı açıklamada, "Uzaktan kumanda aleti Robert'ın favori buluşu değildi. Kendisi çok televizyon izlemezdi. Okumayı severdi. Gece rüya görür, sabah kalktığında 'bir problemi' çözdüm derdi. Her zaman bilimi düşünürdü" dedi.

Adler, elektronik firması Zenith'de 1941'de işe girmiş 1999 yılına kadar bu firmada çalışmaya devam etmişti. Zenith firması televizyona kablo ile bağlanan uzakta kumanda aletlerini 1950 yılında geliştirildi. Geliştirilen uzaktan kumandalar televizyona takılan telsiz araçları ile çalıştırıldı. Robert Adler'ın yardımıyla uzaktan kumandalar son şeklini aldı ve ultrasonik sinyaller kullanılmaya başlandı.

Robert Adler, İkinci Dünya Savaşı'nda ABD ordusunun iletişim sistemlerinin geliştirilmesinde de çalışmış, günümüz televizyon ve bilgisayarda uygulanan modern teknolojiye de katkılarda bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious