Kumara dernek kılıfı

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Yasak olmasına karşın kumar oynatmak isteyenler, özelleştirmeden, hayvan sevgisine kadar her alanda dernek kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Emniyet Müdürlüğü, kumar oynatan yerlere düzenlediği operasyonlarla 368 tombala makinesi ele geçirdi. Operasyonlar sonucunda dikkati çeken ise, yakalanan makineler ya da kumar oynayanların sayısından ziyade, kaçak kumarın mekânları oldu. Tombala makinelerinin neredeyse tamamı 'Dilaver Kumluca'nın Yaptığı Siteleri Sevenler Derneği' gibi ilginç isimli dernek adı altında faaliyet gösteren mekânlar da ele geçirildi.

Dernek olmanın getirdiği mali ve güvenlik avantajlarından faydalanmak isteyen kumar oynatıcıları açtıkları ilginç derneklerde faaliyetlerini yürüttü. Ankara polisi, yaklaşık 1 yıl içinde düzenlediği operasyonlarda 547 umuma açık yer ve derneğe işlem yaptı. Bu operasyonlarda 368 tombala makinesi ele geçirilirken, kumar oynatan 850 kişi hakkında işlem yapıldı. Kumar oynattığı ve oynadığı tespit edilen 12 bin 992 kişiye ise 1 milyon 233 bin 553 YTL para cezası uygulandı.

Operasyonlar sonunda, kumar mekanlarının dernek adı altında faaliyet gösterdiği dikkat çekti. Kumar oynatıcılarının, çoğunluğu spor dernekleri olmak üzere birbirinden ilginç isimlerle dernek açtıkları görüldü. Operasyon düzenlenen derneklerden bazılarının isimleri ise şöyle: "Akhisar Sokak Güvercinlerini Sevenler Derneği, Dilaver Kumluca'nın Yaptığı Siteleri Sevenler Derneği, Uzunyol Sokak ve Çevresi Özelleştirme ve Bakım Derneği, Küçükesat Yarış Atı Yetiştirenler ve Sevenler Derneği, Tunalı Hilmi Şans Oyunlarını Oynatanları Sevenler Derneği''

HAKİM KARARI GEREKLİ

Emniyet güçleri, 4.11.2004 tarihli ve 5253 sayılı kanun gereği hakim kararı olmadan dernek lokallerine giremiyor. Bu kanunla derneklerin bir tür yasal zırha kavuştuğu kaydediliyor.

04.11.2004 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5253 sayılı kanunun 20. maddesinde şu ifadelere yer veriliyor: "Kamu düzeninin korunması veya suç işlenmesinin önlenmesi nedenlerinden birine bağlı olarak usulüne göre verilmiş hâkim kararı olmadıkça, yine bu nedenlere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan durumlarda mülkî idare amirinin yazılı emri bulunmadıkça, kolluk kuv-vetleri, dernek ve eklentilerine giremez, arama yapamaz ve buradaki eşyaya el koyamaz.''

MÜŞTERİLERİN CEZALARINI BİLE ÖDÜYORLAR

Derneklerde kumar oynatmayı engellemek çok zor. İsmini açıklamayan bir tombala bağımlısı, "Bu oyunda evini arabasını satanları gördüm. İşyerleri battı arkadaşlarımın, aileleri dağıldı" diyor.

Tombala kartları oyun başına 5 ila 50 milyon arasında satılabiliyor. Oyunlarda inanılmaz boyutlarda para döndüğünü belirten kaynak, "Masalarda yemek-içmek bedava, hatta baskınlarda kumar oynadığı için ceza kesilen müşterilerin cezasını bile oyun oynatanlar ödüyor. İstedikleri oyun döngüsü bozulmasın, biliyorlar ki bu illete alışanlar bırakamaz ve daha fazlasını kendilerine geri getirir." diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious