Kumasının çocuğuna bakıyor

Kumasının çocuğuna bakıyor.12181
  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Hadle taşlı. 70 yaşında bir anne. O'nu diğer annelerden ayrına bir özelliği var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Büyük bir şefkat örneği göstererek kumasının çocuklarına bakan anne Taşlı, maddi imkânsızlıklarla boğuşuyor.

Tüm olumsuzluklara göğüs gererek örnek bir anne portresi sergileyen Taşlı'nın dramatik bir hayat öyküsü var. Yıllar önce eşi Hacı Taşlı erkek çocuğu olmadığı için 2. evliliğe karar verir. İlk eşi Hadle Taşlı üzerine getirdiği Emine Taşlı'dan 2 erkek çocuğu olur. Ama bu çocuklardan Halil zihinsel ve fiziksel özürlüdür. Çocukların annesi Emine Taşlı kocası Hacı Taşlı'nın ölümünden önce evi ve çocuklarını terk eder. Annesiz kalan çocuklara Hacı Taşlı'nın ilk eşi Hadle Taşlı bakmaya başlar. Bundan 5 yıl önce ise eşi Hacı Taşlı ölünce annesiz ve babası kalan çocuklara anne Hedle Taşlı bakmaya devam eder.

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine bağlı Anıt köyünde 2 odalı toprak evinde yaşam mücadelesi veren Hadle Taşlı ve baktığı kumasının çocuklarını görenlerin yüreği burkuluyor. Evde yiyecek bir şeyleri olmayan Taşlı ailesinin özürlü çocuğu Halil Taşlı da (17) evde halı bulunmadığı için beton zeminde uzanıyor. Halil'in deri ve kemik kalmış bedeni ise sineklerle doluyor.

Maddi imkânsızlıklar yüzünden bu güne kadar özürlü Halil Taşlı'yı doktora götüremeyen Taşlı, köyde tezek satarak geçinmeye çalışıyor. Ayrıca 8 koyunu bulunan Taşlı, haline şükrediyor.

Kendisinin 4 kızı bulunduğunu ve 4'ünün evlendiğini anlatan Taşlı, "Kızlarım evlenip gittiler. Eşim de vefat ettikten sonra kumamın çocuklarına bakmak mecburiyetinde kaldım. Bu çocuklar ortada kalacak değildi. Ancak Halil'in özürlü olması beni üzüyor. Bir şey yapamıyorum." şeklinde yakınıyor.

Yaşlandığı için artık çocuklara bakamadığını ifade eden Taşlı, 'Birgün ben ölürsem bu çocuklara kim bakar' diye kaygılanıyor.

En çok zihinsel ve fiziksel özürlü Halil'e bakmakta zorlandığını anlatan Taşlı, "Sürekli altını değiştirip bezlerini yıkamakta zorlanıyorum. Onu bu halde görünce yüreğim burkuluyor. Buradan yalvarıyorum. Bu çocuğun tedavisinin yapılmasını sağlayacak hayırseverlerden yardım bekliyorum." diye konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious