‘Kumaya dayak serbest'

  • Giriş : 12.01.2007 / 00:00:00

Kuma ve metresin şiddete karşı ’aile yasası’nda korunması önerisine AKP’li kadın vekillerden de tepki geldi: Nikahsız yaşamayı özendirir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MECLİS Adalet Komisyonu’nda kabul edilen aile içi şiddeti önlemeyi amaçlayan yasa tasarısının öngördüğü koruma tedbirlerinin nikahsız eşler için de geçerli olup olmamasına ilişkin tartışma sürüyor. AKP’li kadın milletvekilleri, nikahsız yaşamayı özendireceği gerekçesiyle tasarı kapsamına nikahsız eşlerin alınmasına ilişkin önergeye tepki gösterirken, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun “onlar aile değil” yaklaşımına destek verdi.

BAKAN ISRARLI
Bakan Çubukçu ise karşı çıkmasıyla evlilik dışı birliktelik yaşayan ve şiddete uğrayan kadınların “Aile Koruma Kanunu”a alınmaması uygulamasını savundu. Komisyon görüşmeleri sırasında Yüksel Çorbacıoğlu dışındaki CHP milletvekillerinin tartışmaya katılmadığını ifade eden Çubukçu, “Ailenin, yasada tanımlandığı şekilde kalmasının hukuk açısından da anlamlı olduğunu düşünüyorum” dedi. NTV’de konuşan Çubukçu, komisyon görüşmeleri sırasında Çorbacıoğlu’nun önergesi doğrultusunda bir değerlendirmesi olduğunu, diğer CHP milletvekillerinin tartışmaya katılmadığını söyledi. Ailenin Korunmasına Dair Kanu’nun 1998 yılından beri yürürlükte olduğunu kaydeden Çubukçu, “Bu yasanın uygulanmasında aile bireylerine diğerleri tarafından uygulanan şiddetin kamu makamları ve yargı tarafından takip edilemesininden kaynaklı bir sıkıntı vardı. Biz yasayı olumlu anlamda genişlettik” dedi.

Çubukçu, Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk devleti olduğunu ve Anayasa’da “aile” tanımının yer aldığını belirterek şunları söyledi:

“Medeni Kanun ailenin tanımını net olarak çizmiştir. Toplumda herhangi bir birey şiddete uğraması durumunda yürürlükteki yasalar çerçevesindeki hükümlere göre korunur. Ama bu kanun adı üzerinde Ailenin Korunmasına Dair Kanun’dur. Bu yasa ile eşlerin aile bireyleri kavramına dönüştürülmesi aile çatısı altında kalmasını hedefliyoruz. Bazen kadın şiddeti sadece eşinden değil, aile yakınından da görebiliyor. Bunlara yönelik olarak hukuki korumayu daha üst şekilde getirmeye çalıştık.”

FUHUŞ ÇETELERİNİ SUÇLADI
Çubukçu,uyuşturucu veya fuhuş çetelerinin, çocukları kullandığını ifade ederek, “Bizim kurumlarımızdan oraya gitmiyorlar; tam tersine, oralardan yakalandıkları için kurum bakımına alınıyorlar” dedi.

VEKİLLER NE DİYOR

Özendirmek olur
* AKP Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin: Resmi nikah olmaksızın yaşanan birliktelikleri herhangi bir şekilde özendirmek, teşvik etmek Anayasa’ya da aykırıdır. Eğer bu konuyu large (genişletmek) hale getirirseniz, toplumun temeli sarsılır ve bu bir silah gibi döner sizi vurur. Sadece birlikte yaşamayı esas alırsak o zaman resmi nikahlı eş ile diğer kadın arasında ne fark olacak?

Seviyeli birliktelik artar
* AKP İstanbul Milletvekili İnci Özdemir: Ailenin tanımı belli. Oluşma koşulları belli. Bunun dışında aileye farklı bir anlam yüklemek yanlıştır. Kamuoyuna malolmuş insanlar çıkıp ’seviyeli bir birliktelik yaşıyorum’diyor. 6 ay sonra yumruk yiyince, bu birliktelik mahkemelik oluyor. Bu anlayışla bu insanları da mı aile kabul edeceğiz?

Medeni durum aranmamalı
* CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman: Burada amaç temelde insanı, bireyi korumak ise ve nikahsız da olsa o kadın şiddete mağruz kalıyorsa, o kadını korumak için medeni durumuna, eğitimine, yaşına bakılmaz. Medeni durumunu dikkate alarak kadınların bir kısmının şiddete maruz kalmasının yolunu açmak yanlıştır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious