Kümeslerdeki tavuklar buzdolabına girdi

  • Giriş : 17.01.2006 / 00:00:00

Yüzbinlerce kümes hayvanının itlaf edilmesine sebep olan olan kuş gribi, hastalığın görülmediği bazı bölgelerde vatandaşların kümeslerinde bulunan hayvanları keserek derin donduruculara koymalarına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

14 ilde pozitif 15 ilde ise şüphesi devam eden hastalık bir milyona yakın kanatlı hayvanın da itlaf edilmesine neden oldu. Türkiye'nin dört bir yanında yetkililer teyakkuzda bulunurken en küçük bir şüphede dahi yoğun önlemler alınıyor. Hastalığın görülme riskinin bulunduğu bölgelerde yapılan duyurularla vatandaşlardan kümes hayvanlarının sayılarını bildirmeleri isteniyor. Kuş gribi vakasının görülmeye başladığı günlerde ise bazı vatandaşlar bölgelerinde hastalığa rastlanmamasına rağmen kümes hayvanlarını keserek derin donduruculara ya da buz dolaplarına koyuyor.

Kuş gribinin rastlandığı illerden Yozgat'ta Akdağmadeni ilçesinde bazı tavukların test sonuçları pozitif çıkmıştı. Hastalığın rastlanmadığı Çekerek ilçesinde ise bir çok vatandaş tavuklarını keserek buzdolabına yerleştirdi. Televizyonda hastalığın çıktığını ve kümes hayvanlarında yayıldığını öğrendiği an tavuklarını kestiğini ifade eden Sevim Arslan, "Hastalık doğu bölgesinde ortaya çıktıktan sonra kümes hayvanları üzerinde yayılmaya başladığını, bu nedenle kanatlıların itlaf edilmeye başlandığını öğrendim. Bunun üzerine üç hafta önce kümesteki tavukları keserek buzdolabına koydum. Biz tavukları kestikten sonra hastalığın Yozgat'ta da görüldüğünü söylediler. Belediyeden de kümes hayvanları sayısının bildirilmesini istediler." diye konuştu.

Komşularının da aynı şekilde tavuklarının çoğunu kestiğini söyleyen Selma Arslan da, "Hastalık Yozgat'ta görülmeden önce tavukları keserek derin dondurucuya koydum. Daha sonra haberlerde Yozgat'ta da görüldüğünü öğrendim, ancak bizim ilçede herhangi bir vaka olmadığı söylendi. Kesmeyenler de var ancak bir çok kişi kümesini boşalttı. Sadece bir kaç hayvan bıraktılar. Belediyenin ilanı üzerine onların da sayısını bildirdik." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious