Kumluca'da 15 hektarlık alan yandı

Kumluca'da 15 hektarlık alan yandı.11245
  • Giriş : 12.08.2007 / 18:18:00

Antalya'nın Kumluca ilçesinde çıkan orman yangınında 15 hektarlık alan zarar gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kaymakam Abdullah Aslaner, yangının Zahmakıran mahallesindeki eski bir seranın onarımı sırasında keski makinesinden çıkan kıvılcımların ormanlık alana sıçramasıyla başladığını söyledi.
 
Alevlerin genç kızılçam ve makilik alana sıçradığını belirten Aslaner, Antalya Bölge Müdürlüğü ve çevre illerin hava ekiplerinin takviyesiyle yangının kontrol altına alındığını bildirdi.
 
Kaymakam Aslaner, olayla ilgili olarak sera sahipleri S.İ., oğlu A.İ., sera ustası F.A. ve 18 yaşından küçük oldukları belirtilen 3 işçinin gözaltına alındığı kaydetti.
 
Antalya Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu da, yangına keşif helikopteriyle birlikte 6 helikopter, 7 uçak, 3 dozer, 15 arazöz, 150 yangın söndürme işçisiyle müdahale edildiğini belirtti.
 
Samsun: Kontrol altında
Samsun'un Asarcık ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı. İlçenin Akyazı köyü Kozluca mahallesindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.
 
Yangına, Asarcık Belediyesi ve Orman İşletmesi itfaiye ekipleri müdahale etti. Söndürme çalışmalarına, güvenlik güçleri ve vatandaşlar da katıldı.
 
Kontrol altına alınan yangında 4 hektarlık meşe ve kayın ormanının zarar gördüğünü belirten yetkililer, söndürme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Muğla'daki yangınlar
 
Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, bu sabah Muğla'da Şehitler Anıtı'nın bulunduğu bölgede 4 farklı noktada, ayrıca Kuyucak ve Milas'ın Kazıklı mevkilerinde de çıkan yangınların etkili olduğu bölgelerde inceleme yaptı.
 
Aydın, 4 farklı noktada çıkan yangının yol kenarından başladığını tespit ettiklerine işaret ederek,"Bu yangın, sigara izmariti veya piknik ateşinden başlamış. Bölgede etkili olan kuraklık yüzünden yangın, kuruyan otlar ve ağaçlara sıçrayarak kısa sürede 4 farklı noktaya yayılmış" dedi.
 
Kuraklık yangının hızını artırıyor

Milas ve Kuyucak'ta çıkan 2 yangının da insan kaynaklı olduğunu düşündüklerini belirten Aydın, "Bölgede etkili olan kuraklık yüzünden küçük yangınlar bile kısa sürede büyüyor. Kuraklık yüzünden küçük bir ateş, kısa sürede büyük bir orman yangınına dönüşüyor. Geçmiş yıllarda çıktığında kısa sürede söndürülecek küçük bir yangın, kuruyan ağaçlar nedeniyle kontrol altına alınamıyor" diye konuştu.
 
Muğla'da 2007 yılının 7 aylık döneminde çıkan 258 yangında bin 224 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü hatırlatan Aydın, "Bir sigara izmariti, ormanları ve yüreğimizi yakıyor. Vatandaşlarımız, sıcak hava ve kuraklığı göz önünde bulundurarak daha dikkatli olmalı' dedi.

CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious