'Kundaklama'ya karşı sokağa çıkma yasağı

'Kundaklama'ya karşı sokağa çıkma yasağı.12910
  • Giriş : 23.01.2008 / 20:03:00

Malatya'nın Doğanşehir ilçesine bağlı Topraktepe köyünde, gece yarısından sonra sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son 6 yılda 60'ın üzerinde kundaklama olayının yaşandığı Malatya'nın Doğanşehir ilçesine bağlı Topraktepe köyünde, gece yarısından sonra sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Doğanşehir Kaymakamı Cevdet Atay, Topraktepe köyünde geçmişte birtakım sıkıntıların yaşandığını, kundaklama olaylarının bir daha yaşanmaması için gerekli tedbir alındığını söyledi.

Atay, köyde uygulanan sokağa çıkma yasağının da “köylülerin kendi kararı” olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Topraktepe köyünde geçmişten gelen kundaklama olayları yaşanıyordu. Bu noktada yapılan çalışmalarda şüpheli kimsenin olmaması güvenlik güçlerinin işini zorlaştırıyordu. Geçmişte yaşanan bu tür sorunların bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmıştır. Köylünün kendi belirlediği ve ücretleri kaymakamlığımız tarafından ödenen 4 bekçi, tüm gece görev yapıyor. Ayrıca jandarma ekipleri de devriye görevlerini sürdürüyor.”

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Köyde gece yarısından sonra sokağa çıkma yasağının başlatıldığını belirten Doğanşehir Kaymakamı Cevdet Atay, resmi olarak böyle bir yasağın bulunmadığını, ancak köylülerin böyle bir karar aldığını kaydetti.
Atay, “Köylüler yaptıkları toplantı sonunda böyle bir karar almış ve sokağa çıkma yasağı ilan etmiş. Buna da saygı duyuyorum” dedi.

Topraktepe Köyü Muhtarı Ahmet Karabay ise köyde yaşanan kundaklama olaylarının sona ermesi için köyün 4 bekçiyle korunmasına karar verdiklerini ifade etti.

Bekçilerin silahlı olduklarını ve verilen talimatlar doğrultusunda hareket ettiklerini ifade eden Karabay, şunları söyledi:
“Köylülerle bir araya gelerek yaşanan olayların bir an önce aydınlanması ve bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirleri almamız gerektiğini görüştük. Köylülerin de olurunu aldıktan sonra, belirlediğimiz 4 bekçi, maaşları kaymakamlıkça ödenmek üzere göreve başladı. Bekçiler tüm gece köyde devriye gezerek kontroller yapıyor. Silahlı olan bekçilerimiz kendilerine verilen talimat doğrultusunda hareket ederek şüpheli gördükleri durumlara müdahale ediyorlar.”
Sokağa çıkma yasağının köydeki herkes için geçerli olduğunu vurgulayan Karabay, şöyle devam etti:
“Aldığımız tedbirlerin arasında sokağa çıkma yasağı da var. Geçmişte yaşanan olayların büyük bir çoğunluğunun gece meydana gelmesini de göz önüne alarak gece yarısından sonra sokağa çıkılmamasının uygun olacağına karar verdik. Bekçilerimiz gece yarısından sonra sokakta gördükleri herkesi yakalayarak jandarmaya teslim edecek.”
Karabay, jandarmanın da her gece köyde devriye görevi yaptığını belirterek, “Geçmişte yaşanmış olan ve tüm köylüyü zarara uğratan kundaklama olaylarının bir daha tekrarlanmaması için çaba gösteriyoruz” dedi.
Karabay, bekçilerin zorunlu kalmadıkça kimseye ateş etmemeleri noktasında uyarıldığını kaydetti.
Topraktepe köyünde, 2001 yılından beri 60'ın üzerinde kundaklama olayı meydana gelmiş, olayların failleri bulunamamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious