Küpeli Dağı'nda komandolardan operasyon!

Küpeli Dağı'nda komandolardan operasyon!.17407
  • Giriş : 28.12.2007 / 14:07:00

Küpeli Dağı'nda komandolardan operasyon! Tankların namluları hedefe kitlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ŞIRNAK'taki Irak sınırında bulunan Cudi Dağı ile PKK'lı teröristlerin Türkiye'ye geçişlerde kullandığı Küpeli Dağı'nda komandolar operasyon yapıyor.

Komandolar, sarp ve dik kayalıklı bölgede PKK yuvalarını bulmak için 20'şerli gruplar halinde dağları didik didik arıyor. Sınırın sıfır noktalarına konuşlanan tankların namluları ise PKK'nın Türkiye'ye sızmaya çalışması muhtemel olan bölgelere doğru çevrildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, sınır bölgelerinde terör örgütü PKK mensuplarına karşı mücadelesini ara vermeden sürdürüyor. Şırnak'ın Küpeli ve Cudi dağlarındaki operasyon öncesinde şafak vakti helikopterler keşif uçuşları yaptı. Ardından da tam teçhizatlı özel eğitimli komandolar bölgeye sevkedildi. Irak sınırındaki Cudi ve teröristlerin Türkiye'ye geçişlerde kullandığı Küpeli Dağları'nda PKK'lıların izini süren komandolar, mağaraları da didik didik arıyor. Oldukca dik kayalıklı bölgedeki arama tarama faaliyetleri zor koşullara rağmen sürdürülüyor. Helikopter destekli operasyonlara katılan komandolar 20'şerli ve aralıklı olarak dağlara tırmanıyor. Ayrıca Kuzey Irak'ın sıfır noktalarına konuşlanan tankların namluları da, PKK'lıların geçiş yapması muhtemel bölgelere çevrildi. Bu bölgeler aynı zamanda 24 saat termal kameralarla gözetleniyor.

YOLLARDA MAYIN ARAMA

Şırnak'ın tüm kesimlerinde tuzaklara karşı mayın arama taraması da büyük bir titizlikle yapılıyor. Karayolu çevresini didik didik eden askerler, köprü altlarını hatta yol kenarındaki çöp poşetlerini bile kontrol ediyor. Yol güvenliği sağlandıktan sonra da tekrar birliklere dönüş yapılıyor. Ancak panzerler gün boyu stratejik noktalarda devriye geziyor.

IRAK'I GÖZETLİYORLAR

Bu arada Irak'a sıfır noktada bulunan Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde, sınır güvenliği artırıldı. Sınırdaki nöbet kulübelerinden, çıplak gözle rahatlıkla görülebilen Irak'taki Zaho kenti ile dağın zirvelerindeki Saddam Hüseyin döneminden kalma boşaltılmış karakollar gözetleniyor. Ayrıca askeri araçlar bu bölgede sürekli devriye görevi yapıyor.

Siirt'in Eruh İlçesi kırsal kesiminde ise dün geceden bu yana yoğun helikopter hareketliliği yaşanıyor. Güvenlik güçlerinin bölgede PKK'lı teröristlere yönelik geniş çaplı bir operasyon başlattığı belirtildi. Operasyonu havadan Kobra tipi helikopterlerin de destek verdiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious