'Kur bir dernek, adı güzel olsun'

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Günümüzde sayıları gittikçe artan dernek ve sivil toplum kuruluşları ilginç isimler alıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı rapora göre Türkiye'de 80 bin 757 faaliyette dernek mevcut. Hemen hemen akla gelen her konuda bir dernek bulunuyor. Bunlardan bazıları, hafızalarda kalacak isimler taşıyor.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı verilerinden hazırlanan raporda, 4 bin 915 vakıf ve 58 bin 414 kooperatifin faaliyette olduğu görülüyor. Bunların birçoğu dernek adı altında kahvehane, lokanta ve meyhane olarak işletiliyor. Türkiye'de dernek, en az 7 kişiyle kuruluyor. Derneklerin birçoğu, kurucular ve onların samimi çevrelerinden oluşuyor. İstanbul, dernek sayısında 13 bin 670'le ilk sırada.Onu 6 bin 986 dernekle Ankara takip ediyor. Üçüncü sırayı 4 bin 29 dernekle İzmir alırken 2 bin 965 dernekle Bursa dördüncü, 2 bin 224 dernekle Konya beşinci.

İlginç derneklerin bazıları şöyle: Volvo Mağdurları Derneği, Evlilik Dışı Çocuklar Derneği, At Arabacılar Yardımlaşma Derneği, Kokoreççiler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Yıkımcılar ve Enkazcılar Derneği, Üniversiteye Alınmayan Öğrenciler Derneği, Halkımızı Biliçlendirme Derneği, Mazda Araç Sahipleri Derneği, Dullar Sosyal Kültürel Dayanışma Derneği, Orman Avukatları Dayanışma Derneği, İşsizler Derneği, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Dostları Derneği, Taşköprü Sarımsak Geliştirme ve Kalkındırma Derneği, Aydınlıkevler Dolmuş Durağı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Havutlu Mahallesi Cenazeleri Kaldırma Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Türk Dili Konuşan Deribilimciler Derneği, İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği, Sungurlu Âşıklar ve Müzik Aleti Çalanları Koruma Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği.

Sözkonusu raporda, çok ilginç dernek isimlerine de yer verilmiş. Bunların arasında, isminde "Sevenler" kelimesi geçenler özellikle dikkat çekiyor.

Bunların da bazıları şöyle sıralanıyor: Ganyan Sevenler Derneği, Ötücü Uçucu Kuş Sevenler Derneği, Deve ve Deve Güreşlerini Sevenler Derneği, Kuşçular ve Kuş Severler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Tayland-Hint-Brezilya-Japon Horozunu Koruma ve Yaşatma Derneği, Taklacı Kuşları Sevenler Derneği, Yorkshire Irkı Kanarya Sevenler ve Yetiştirenler Derneği, Özdeveciler ve Deve Güreşini Sevenler Derneği, Oyuncu Güvercin Sevenler Derneği, Buz Patenini Sevenler Derneği, Yerli Filmleri Sevenler ve Yaşatanlar Derneği, Saunayı Sevenler Derneği, Deniz Ürünlerini Sevenler Derneği, Boksu Sevenler Derneği, Sporu ve Sporcuyu Sevenler Derneği, Türk Sanat Müziği'ni Sevenler Derneği, Bilardoyu Sevenler Derneği, Kayak Sporunu Sevenler Derneği, Denizaltını Sevenler Derneği, Ödemiş Müzesi'ni Sevenler Derneği, Mevlana'yı ve Yunus Emre'yi Sevenler ve Yaşatanlar Derneği.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious