Kura çekimi Er meydanını karıştırdı

  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

645. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Kura çekimi Er meydanını karıştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kırkpınar Başpehlivanlarından Cengiz Elbeye, 645 yıldır devam eden geleneğin bozulduğunu söyledi. Geçen yıl ilk 16'ya girenlerin güreşmeden tur atlamalarının çok yanlış olduğunu belirten Elbeye, "Her yıl yeni uygulama getiriyorlar. 645 yıldır devam eden geleneğin özü bozulmaya başladı. Başa güreşecek olan pehlivanlar aynı torba içinde kura çekilmesi gerekiyor. Bizi yem olarak kullanıyorlar" dedi.

Bu şekilde ilk 8'e ve 4'e girmenin çok zor olduğunu vurgulayan Elbeye, "Ben 2 maç yapıp daha sonra ilk 4'e girmeye çalışacağım. 16 kişi ise hiç güreş yapmadan ilk 8'e güreşecek" diye konuştu.

Başpehlivanlardan Kenan Şimşek de, kura çekiminde haksızlık yapıldığını söyledi. Hakem komitesinin keyfi uygulamalarının Kırkpınar'ın özüne zarar verdiğini ifade eden Şimşek, "Geçen yıl başa güreşecek olan güreşçiler aynı torba içinden kura çektiler. Kimle eşleşirsek iyi olan kazanır" dedi.

Savaş Yıldırım ise, "Kura çekimi adil bir kura olmadı. Hakem heyeti bizi yem olarak ortaya atıyor. Burası Er meydanı ise herkes aynı torbadan kurasını çekecek" dedi.

Kırkpınar'ın efsanevi ismi Ahmet Taşçı da, başa güreşecek olan pehlivan sayısında geçen yıla göre artış olduğu için böyle bir kura çekimine gidildiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious