Kuraklığın ardından sık sık sel baskınları yaşanacak

Kuraklığın ardından sık sık sel baskınları yaşanacak.16645
  • Giriş : 27.08.2007 / 08:42:00

Küresel ısınma nedeniyle Karadeniz selden kurtulamayacak, Doğu’da yağış yüzde 50 artacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aşırı kuraklığın ardından gelen ve felaket yaşatan seller için uzmanlar, “Bundan sonra sık karşılaşacağız” diyor. Küresel ısınma nedeniyle Karadeniz selden kurtulamayacak, Doğu’da yağış yüzde 50 artacak

Sıcaktan ve kuraklıktan kavrulurken Samsun, Van, Yozgat ve Erzurum’de etkili olan ve savaş sonrası görüntüleri ortaya çıkaran sel felaketleri gözleri yeniden küresel ısınmaya çevirdi. Meteoroloji Mühendisi Barış Önol, Türkiye’nin küresel ısınma sonucu sel baskınlarıyla daha sık karşılaşacağını söyledi.

Önol’a göre, Türkiye’deki yıllık sıcaklık ortalamaları 2.5 ila 4 derece arasında artacak. Önol, sera gazı salınımını azaltmaması nedeniyle yağışlarda görülen azalmadan en çok etkilenecek ülkelerden birinin Türkiye olacağını söyledi.

TEMA Vakfı Başkanı Dr. Uygar Özemsi de, küresel ısınma nedeniyle aniden başlayacak sağanak yağışların sık sık su baskınlarına yol açacağını da söyledi.

Marmara’ya sel uyarısı

Kavurucu sıcaklara sel molası: Balkanlar’dan gelen yağışlı hava bugün ve yarın Marmara bölgesi’nde etkili olacak. Sağanak yağmurun İstanbul ve Marmara’nın büyük bölümünde su baskınlarına yol açabileceği uyarısı yapıldı.

Yalova, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bilecik ve Tekirdağ’da da etkili olacak sağanak çarşamba günü etkisini kaybedecek. Yağışlar, Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde de etkili olacak. Yağışlarla birlikte mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları düşecek.

Türkiye’yi bekleyen felaketler

# Ege Bölgesi ve Doğu Anadolu’nun önemli bölümündeki sıcaklık artışı 4 dereceye ulaşacak. Kar yağışı ise bu bölgelerde daha da azalacak.

# Ege Bölgesi’ndeki artış yaz döneminde 6 dereceye ulaşacak. Bölgedeki zeytin ağaçları kuruyacak.

# Orman yangınlarıyla daha sık karşılacağız.

# Bölgede bulunan akarsular ve göller tamamen kuruyacak.

# Karadeniz sık sık sel felaketine maruz kalacak. Birbirine ters durumdaki hava akımlarının karşı-laşma bölgesi olan Karadeniz’de beklenmeyen ani yağış dalgaları sel felaketlerine yol açacak.

# Kış mevsiminde Kuzey Atlantik üzerindeki değişim kuzey bölgelerimizde sel baskınlarına yol açacak.

# Doğu Anadolu’da yağış miktarı yüzde 50 artacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious