Kuraklık, ceviz üreticisinin yüzünü güldürdü

  • Giriş : 18.09.2007 / 19:28:00

Gümüşhane Tarım Müdürü Vekili Hasan Irkın, sıcak ve kurak geçen yaz mevsiminin cevizde rekor ürün sağlayacağını, ürünün getirisinin 17 milyon 800 bin YTL olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irkın, yaptığı açıklamada, merkez ilçe ile Torul ve Kürtün ilçelerinde 35 bin 600 ceviz ağacı bulunduğunu belirterek, ''Ceviz ağacı, 10 yaşını geçtikten sonra meyve vermeye başlar. Bir ağaçtan, 100 yaşına kadar meyve alınabilir'' dedi.

Cevizin, soğuk ve dondan etkilenen bir meyve olduğunu ifade eden Irkın, ''Bu yıl ilkbahar ile yaz mevsiminin sıcak ve kurak geçmesi, don olayının da yaşanmamış olması, ceviz üreticilerimizin yüzünü güldürmüştür'' diye konuştu.

Her ceviz ağacından ortalama 50 kilogram ürün beklediklerini dile getiren Irkın, ''Bu rakamdan hesaplarsak yaklaşık bin 780 tonluk bir üretim bekliyoruz. İlimiz için böyle bir üretim rekordur'' dedi.

İç cevizin kilogramının 20, kabuklu cevizin ise 10 YTL'den alıcı bulduğunu belirten Irkın, şunları söyledi:

''Elde edilecek ürünün kabuklu satışı halinde, 17 milyon 800 bin YTL gibi önemli bir rakam, ilimizin katma değerine yansıyacaktır. Bilindiği gibi ilimizin ekonomisinde büyük bir yere sahip olan pestil ve kömenin yapımında ceviz, önemli yer tutmaktadır. Özellikle kömenin en temel ham maddesi cevizdir. Bu nedenle ceviz üretimini artırmak amacıyla müdürlüğümüzce üreticiler teşvik edilmekte, teşvik kredisi verilmektedir.''

Üretimin yetersiz olması nedeniyle pestil ve köme üreticilerinin İran'dan ceviz ithal ettiklerini kaydeden Irkın, ceviz üretimini il genelinde teşvik etmek amacıyla çeşitli toplantılar düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious