Kuraklık, hayvancılığı kötü etkiledi

  • Giriş : 27.04.2008 / 19:50:00
  • Güncelleme : 27.04.2008 / 19:34:39

Batman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ekmiş, kuraklık sonucu köylerdeki otlak ve meraların kuruduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kuraklık nedeniyle yem ve yem bitkileri fiyatlarında yüzde 100'e varan artışlar yaşandığına dikkati çeken Ekmiş, ellerinde bulunan hayvanlara bakmakta güçlük çeken besicilerin hayvanları yarı fiyatına elden çıkarmaya çalıştıklarını kaydetti.

Yakın geçmişe kadar besiciler başka yerlerden bölgeye besi ve süt hayvanı getirip üretim faaliyetinde bulunurken, son bir ayda tam tersi bir durum yaşandığını belirten Ekmiş, bölgeden diğer bölgelere hayvan sevkıyatının ciddi boyutta arttığına işaret etti.

Batman'da büyükbaş hayvan sayısında azalmalar yaşandığını ileri süren Ekmiş, "Süt sığırcılığı yapan işletmeler kapanma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu durum hayvancılık sektörüne büyük darbe vuracaktır. Ayrıca, Batman'da üç yıldan beri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından yürütülen; suni tohumlama, buzağı desteği ve süt desteği ile ıslah faaliyetleri sekteye uğrayacaktır" dedi.

Ekmiş, Tarım Bakanlığı tarafından Birliğe kayıtlı ve ıslah çalışmalarını yapan üreticilere yapılan hayvancılık desteklemelerinin devam ettiğini, ancak verilen desteklerin üreticilerin üretimine yeterince katkıda bulunmadığını vurguladı. Ekmiş, Damızlık Sığır Yetiştiriciliği yapan üreticilerin oluşturulacak afet programına dahil edilmesini, aksi takdirde bölgede hayvancılığın biteceğini söyledi.

Batman'da ıslah çalışmalarıyla yakalanan verimi yüksek damızlık hayvanların bile kesimhanelere gitmeyle karşı karşıya olduğunu belirten Ekmiş, "Uzun yıllar uğraşı vererek belli bir noktaya getirmeye çalıştığımız hayvan potansiyelimiz yok olmayla karşı karşıyadır" diye konuştu.

Batman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ekmiş, bir çok besicinin diğer bölgelerde mera arayışına çıktığına dikkati çekerek, otlak ve meraların kuruması sonucu hayvancılıkta yaşanan sıkıntının peynir ve süt fiyatlarına da olumsuz yansıyacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious