Kuraklık, sebze ve meyveyi de vurdu, fiyatlar coştu

  • Giriş : 06.08.2007 / 09:42:00

Kuraklık, birçok temel gıda maddesi gibi sebze ve meyveyi de vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu yıl kuraklık sonucu yeterice sulanamayan tarım arazilerinden alınan verimin düşmesi nedeniyle sebze ve meyve fiyatları tırmanışa geçerken, vatandaşın bol ve ucuza sebze ve meyve yeme hayallerini de yok etti.

Sektör yetkilileri, hallere giren tarla ürünlerinin geçen yıla göre en az yüzde 20 oranında azaldığına dikkat çekerken, bunun sonucu bazı sebze ve meyve ürünlerinin fiyatlarında son bir yıl içinde 3-3.5 katı bir artış gözleniyor.

DOMATES 2 YTL’YE ÇIKTI

Sebzeler içerisinde en fazla zam, salatalık taze soğan ve taze fasulyede görüldü. Geçen yıl ağustos ayı başında İstanbul Sebze ve Meyve Hali’nde 10 kuruşa kadar düşen salatalığın kilo fiyatı bugün 3.5 kat artarak 45 kuruşa satılıyor. Salatalık, perakendede ise 1.00 YTL’den alıcı buluyor. Domates fiyatı da son bir yıl içinde 2 kat arttı. Halde geçen yıl 25 kuruştan işlem gören domates, şimdi 80 kuruştan satılıyor. Piyasada ise temmuz başında 1.00 YTL’ye kadar inen domates fiyatı bugün tezgahlarda 1.50-2.00 YTL’lik etiketlerle yer alıyor. Geçen yıl yazın manav tezgahlarında kilosu 2.00 YTL’ye kadar düşen taze fasulye ise bu yıl 4-5.00 YTL’den satışa sunuluyor.

MEYVEDE % 300 ARTIŞ

Sebze fiyatlarının yanı sıra yaz meyvelerinin fiyatlarında da son bir içinde 3 kata varan oranlarda artışlar oldu. Zam listesinin başında şeftali ve erik gelirken, 2006’nın Ağustos ayında halde 25-30 kuruştan işlem gören bu meyvelerin fiyatları bugün halde 1 YTL’nin üzerinde seyrediyor. Kiraz ve üzüm fiyatlarının da toptancı halinde yüzde 100 oranında arttığı gözlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious