Kuraklık buğday üretimini tehlikeye soktu

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Kış mevsimi olmasına rağmen bir aydır yurtta yağış olmaması sebebiyle üreticiyi yeniden ürün ekme endişesi sardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kasım ayı başında bir hafta süreyle yurt genelinde etkili olan yağışlar can ve mal kaybına dahi sebep olurken akıllara "Kış erken mi geldi?" sorusunu da getirdi. Ancak yağışların, yerini güneşli havaya bırakmasıyla bu kez kuraklık tehlikesi ortaya çıktı. Yurdun önemli kayak merkezleri olan Uludağ, Palandöken, Erciyes, Ilgaz da turizmciler yaklaşan bayram tatili öncesinde kar yağışı bekleyedursun tarımsal üretimin vazgeçilmezi olan yağmuru üretici dört gözle beklemeye başladı. Mevsim normallarinin üzerinde seyreden yağışsız havalardan dolayı Doğu, Güneydoğu bölgesindeki çiftçiler yağmur duasına çıkmaya hazırlanıyor.

Günlük sıcaklığın uzun süredir 18-20 derece dolayında seyrettiği Çukurova Bölgesi'nde buğday üretimi de kuraklık nedeniyle tehlikeye girdi. Kasım ayı başında pamuk ve ikinci ürün mısır üretimini olumsuz etkileyen yağmur sonrasında tarlaya giren üretici yeni dönem için buğday ekimi yaptı. Son olarak 14 Kasım'da metrekareye 0.8 kilogram yağmurun düştüğü Adana ve çevresinde bir hafta süreyle daha yağış beklenmiyor. Ekilen buğdayın bir kısmı uygun şartları bulup çimlenirken bir kısmı da düşecek yağışları bekliyor. Yağışların önümüzdeki dönemde düşmemesi durumunda ekim yapılan buğdayların çimlenmemesi sebebiyle yeniden tarlaya girilip ekim yapma zorunluluğunun ortaya çıkacağı belirtildi.

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Ayhan Barut, yarı nemli toprağa yapılan buğday ekimlerinde beklenen çimlenmenin olduğunu, ancak yağmur yağar düşüncesiyle geç yapılan ekimlerde buğdayın henüz çıkmadığını belirterek, "Bu durumda önümüzdeki bir kaç gün içinde yağmur yağarsa beklenen çıkış gerçekleşebilir. Ancak daha geç yağmur yağması durumunda üreticinin yüzde 70'i yeniden buğday ekmek durumunda kalacak. Zira tarlalarda birim alanda bitki sıklığı düşük olacağı için bu bir zorunluluk olacak" dedi. Barut, Çukurova Bölgesi'nde buğday ekiminin yüzde yüz düzeyinde tamamlandığını da sözlerine ekledi.

Çukurova Bölgesine en son 14 Kasım'da yağış düşerken uzun yıllar ortalaması 89 kilogram olarak ölçüldü. Bu yıl kısa sürede yağan yağışlar Kasım ayı yağış ortalamasını 99.2 kilograma çıkardı. Aralık ayında bölgenin uzun yıllar yağış ortalaması 120 kilogram olurken geride kalan 15 günde hiç yağış düşmedi. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri 22 Aralık'tan sonra bölgede yağış beklediklerini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious