Kuraklık zammı geliyor

Kuraklık zammı geliyor .8938
  • Giriş : 14.07.2007 / 07:49:00

Kuraklık nedeniyle hammadde fiyatlarındaki artış maliyetleri olumsuz etkiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuraklık nedeniyle hammadde fiyatlarındaki artışın maliyetleri olumsuz etkilediğini söyleyen Ülker Grup Sözcüsü Yurdagül, “Şu ana kadar bu artışı yansıtmadık ama önümüzdeki hafta süte yüzde 5-6 zam yapacağız” dedi

Ülker İstişare Konseyi Üyesi ve Grup Sözcüsü Metin Yurdagül, kuraklığın başladığını bunun da gıda fiyatlarını önümüzdeki dönemde olumsuz etkileyeceğini söyledi. Ülker’in İstanbul’da düzenlenecek uluslararası Cow Parade’e (İnek Festivali) “çevreci inekleri” ile katılacağının duyurumu için düzenlenen toplantıda konuşan Yurdagül, küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle hammadde fiyatlarının arttığını belirtti.

GÜMRÜK VERGİSİ ARTTI

Yurdagül, hammadde fiyatlarındaki artışı şu an için ürünlerine yansıtmadıklarını kaydederek şöyle devam etti: “Süt üretimi sezon itibarıyla ve kuraklık nedeniyle düşük. Ayrıca yağın hammaddesinin de fiyatları arttı. Hükümet ham yağa uygulanan gümrük vergilerini artırdı. Öte yandan fındığın kilogram fiyatı da 5 YTL’ye çıktı. Tüm bunlar üretim maaliyetlerimizi artırıyor. Maliyetlerimizdeki artışı ürünlerimize yansıtmadık. Ama önümüzdeki günlerde gıda fiyatları artacaktır.”

YÜZDE 6 ZAM YOLDA

Süt fiyatlarının yüzde 12 civarında arttığını kaydeden Yurdagül, bir hafta içinde süte yüzde 5-6 oranında zam yapacaklarını belirtti. Buğday rekoltesinin de geçen seneye göre yüzde 25 eksik olduğunu ifade eden Yurdagül, “Buğday fiyatları yüzde 15 yükseldi. Elimizde geçen mevsimin buğday ve unu olduğu için bu zammın ürünlerimize yansıması çok küçük miktarlarda olacak” dedi. Kuraklığın toplumsal bir sorun olduğunun altını çizen Yurdagül, “Bunun için suyun doğru kullanılmasına büyük önem veriyoruz. Bir çok fabrikamızda su ihtiyacını yer altı suyu ile karşılıyoruz” diye konuştu.

MARKETLERE KDV TEPKİSİ

KDV indirimi hakkında da görüşlerini açıklayan Yurdagül, “Biz KDV’deki indirimi ürünlerimize yansıttık ama bazı marketlerin raflarına yansımamış olabilir. KDV doğru uygulanırsa piyasayı olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Pazar büyüyecektir” diye konuştu. Artırılan ham yağ gümrük vergileriyle ilgili olarak da Yurdagül, önümüzdeki hafta vergilerin indirilmesi için yetkililerle görüşeceklerini sözlerine ekledi.

SUTTEKi KAVGA ZARAR VERiR

SETBİR Başkanı Erdal Bahçıvan, süt üretiminin sütlü ürünler talebine yetmediğini, bu nedenle ham süt fiyatlarında ölçüsüz fiyat artışları yaşandığını söyledi. Bahçıvan, “Süt ihalesinde oluşan fiyat litre başına 48-49 kuruştan, 54-55 kuruşa çıktı. Bazı bölgelerde, süt yetersizliği nedeniyle 60-70 kuruşluk fiyatlarla karşı karşıyayız. Ham süt fiyatlarındaki bu artış, kısa vadede üreticinin lehine gibi görünse de, maliyet baskısı nedeniyle hem sanayiciye, hem tüketiciye ve sonucunda da yine üreticiye zarar verecek. Kaybeden hayvancılık sektörü ve Türkiye olacaktır” diye konuştu.

KENTiN SU iHTiYACI KADAR TASARRUF

Metin Yurdagül çevreye duyarlı Ülker’in yaptığı çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:
E-postalarımızın altına “Bu iletiyi basmadan önce yok olacak yeşil ormanları düşünün” ibaresi koyarak çalışanlarımızı uyarıyoruz.
Tüm şirketlerimizde kullanılmış kağıtların geri dönüşümünü sağlıyoruz.
TEMA ile El Koyun Projesi çerçevesinde Edirne ve Kırklareli’nde kuraklık sorunu yaşayan üç köyümüzün dönüşümüne 500 bin YTL’lik bir katkıda bulunduk.
Topluluk iştiraklerinden Tire Kutsan, yıllık 120 bin tonluk kağıt ihtiyacının tamamını atık kağıtları yeniden kullanarak karşılıyor.
Yine Polinas şirketimiz, doğada çözünebilen ambalaj filmini üreterek dünya piyasalarına sundu. Böylece, plastik ambalajlar, 4 ile 12 ay gibi çok kısa süreler içinde toprağa karışacak hale getirildi.
Topluluk bünyesindeki 42 fabrikada yılda 5 milyon metreküpün üzerinde atık su arıtılarak yeniden kullanılıyor. Bu da Türkiye’de 500 bin nüfuslu orta halli bir kentin yıllık su ihtiyacına denk geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious