"Kuraklıktan en fazla esnaf etkilenecek"

  • Giriş : 13.05.2008 / 14:01:00

Kuraklık nedeniyle Güneydoğu'da 15 milyon dekar ekili alanın kuruduğu belirlenirken, sivil toplum kuruluşları kuraklığın etkili olduğu alanların "afet bölgesi" ilan edilmesini istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güneydoğu'da etkili olan kuraklığın boyutu ilk kez gerçek verilerle ortaya çıkartıldı. Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Kilis ve Siirt sanayi ve ticaret odası, ziraat odası ve ticaret borsası başkanlıklarından oluşan 40 sivil toplum kuruluşu, bölgedeki kuraklık ilgili hazırladıkları raporu açıkladı.

Rapora göre, bölgede 15 milyon dekar ekili alan kururken, kuraklıktan ekilebilir tarım alanının yüzde 90'ının etkilendiği belirtildi.

Yapılan çalışmalarda; Diyarbakır'da 3 milyon, Şanlıurfa'da 3 milyon, Mardin ve Adıyaman'da 1,3'er milyon dekar alan kurudu. Kuraklığın etkili olduğu Batman, Şırnak, Siirt ve Gaziantep'te ise tespit çalışmaları sürüyor.

Diyarbakır Ziraat Odası Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında bölgedeki son durum hakkında bilgi verildi, endişeler ve talepler dile getirildi. Kuraklıktan sadece çiftçinin değil, sanayici ve esnafların da önümüzdeki aylarda etkileneceği vurgulandı.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Alican Ebedinoğlu, bölge ekonomisinin tamamen tarıma dayalı olduğunu hatırlatarak, "Bölge halkının büyük bölümünün kırsal nüfustan oluştuğunu göz önünde bulundurduğumuzda yaşanan bu kuraklığın sadece maddi kayıplarla atlatılamayacak bir düzeyde olduğunu görebiliriz." diye konuştu.

Yaşanan kuraklığın pamuk ipliğine bağlı bölge ekonomisini büsbütün dibe vurmasına neden olacağını savunan Ebedinoğlu, bunun doğrudan bir sonucu olarak kırsal nüfusun batı illerine yeni bir göç dalgası başlatabileceğinden endişe duyduklarını belirtti.

"KURAKLIKTAN EN FAZLA ESNAF ETKİLEYECEK"

Tüm giderlerini tarladan alacağı ürünü düşünerek yapan bölge çiftçisinin esnaf ve tüccarlara olan borçlarını hasat dönemi olan ağustos dönemi ödemesi gerektiğini hatırlatan Ebedinoğlu, durumun kuraklıktan etkilenen çiftçilerin değil, aynı zamanda esnaf ve tüccarları da doğrudan etkileyeceğini kaydetti.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın bölgeye gönderdiği komisyonların çalışmalarını sürdüğünü hatırlatan Ebedinoğlu, ayrıca içinde ziraat odası temsilcilerinin de bulunacağı ürün bazında zarar tespit komisyonlarının kurulmasının yararlı olacağını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious