'Kural hatası var, hükmen galibiz'

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Fenerbahçe, Sivasspor karşısında alınan 2-2'lik sonucun ardından Futbol Federasyonu'na ''kural hatası'' itirazında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kulüp asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Lig TV'ye yaptığı açıklamada, müsabakanın başında esame listesinde Serdar Topraktepe'nin isminin yazılı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''O'nun yerine Gürhan ile başladılar. Futbol müsabakası talimatlarına göre bu bir oyuncu değişikliğidir. Devre arasında buna itiraz ettik ve Serdar'ın oyuna girmemesi halinde bir sorun olmadığı söylendi. Kaldı ki Serdar oyuna girdi. Sivasspor bize göre 3 oyuncu değişikliği kuralını ihlal etmiş, 4 oyuncu değiştirmiş oldu.''

Bu durumu hemen Futbol Federasyonu temsilcisine ilettiklerini belirten Mosturoğlu, kararı Merkez Hakem Kurulu (MHK) ve Futbol Federasyonu'nun vereceğini söyledi. Şekip Mosturoğlu, ''İtiraz ettiğimize göre, olayı ciddiye aldığımız ve kural hatası olduğuna inandığımız için bunu yapıyoruz. Yapılan kural hatası gereği maçın 3-0 lehimize tescil edilmesi gerekiyor'' diye konuştu.

-''MAÇ ÇIĞIRINDAN ÇIKTI''-

Yedikleri ilk golden önce hakemin ters bir karar verdiğini iddia eden Mosturoğlu, maçın bundan sonra çığırından çıktığını söyledi. Asbaşkan Mosturoğlu, hakemin daha sonra maçtaki kontrolü kaybettiğini savunarak, şöyle konuştu:

''Müsabaka sırasında tüm takdir haklarını Sivasspor lehine çaldı. Müsabaka hakemi kesinlikle müsabakanın önüne geçti. Kaybedilen puan da onun da payı var. Fenerbahçe hızlı oynamaya başlandığında maçın hakemi büyük hatalar yaparak, skorun bu şekilde olmasına büyük katkıda bulundu. Bu sezon daha önceki maçlarda verilmeyen penaltılarımız, aleyhimize yapılanlar vardı ve en ufak şikayetimiz olmadı. Maalesef şampiyonluk yarışı kızıştıkça, 6 puanlık fark açılma arifesine çıktığında hakem hataları gündeme geliyor. Daha önce hakem hataları oluyordu, ama onlara rağmen yeniyorduk. MHK, atanan hakemleri bir kez daha gözden geçirmeli.''

''Seyircinin demokratik tepkisini doğru buluyorum'' diyen Şekip Mosturoğlu, ''Olumsuz sonuç ve sahaya yansıyan olumsuz görüntü, zaman zaman bu tepkilere oluyor. Taraftar tabii ki üzgün. 8 puan avantaj elde etmek istiyorduk. Rakiplerin maratondan kopmalarına engel olamadık. Eleştiri sadece Zico'ya değil, herkese yapılmalı. Fenerbahçe Kulübü Başkanı ve Yönetim Kurulu, başarıyı ve başarısızlığı sahiplenerek üstleniyor'' şeklinde konuştu.

Bu arada, futbolculardan Serkan ise maçtan ders almak zorunda olduklarını kaydederek, ''Şapkamızı önümüze koyup düşüneceğiz. Son haftalarda iyi mücadele edemiyoruz. Artık Konyaspor maçında, herkesin istemesi lazım. Şapkasını önüne koyup 'dur' demesi lazım'' ifadesini kullandı.

-HAKEM DEDA: ''KULÜPLER LİSTEYİ ONAYLADI''-

Maçın hakemi Cem Deda ise maç öncesinde esame listelerinde her iki takımın ''İtirazımız yoktur'' şeklinde imzaları bulunduğunu söyledi.

Kendisinin kitabı uyguladığını ve herhangi bir sorun bulunmadığını dile getiren Deda, ''Herhangi bir itiraz olursa, bu federasyona olur'' dedi.

Deda, maçta kendisine yönelik tepkiler konusunda ise ''Olabilir, sahada gördüğümüzü çaldık'' değerlendirmesini yaptı. Hakem Cem Deda, güzel bir maç oynandığını düşündüğünü sözlerine ekledi.

Sivasspor'da dağıtılan esame listesinde adı bulunan, ancak ilk 11'de yer almayan 18 numaralı Serdar Topraktepe, konuyla ilgili olarak ''Maçta ilk 11'de Gürhan'ın oynayacağı başından belliydi. Bu sadece yanlışlıktır herhalde'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious