Kural: 'Sigara içen doktorları sevmiyorum'

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde ''Yaşanabilir bir çevre için el ele'' adlı konferansta konuşan çevreci Prof. Dr. Orhan Kural, "Sigara içen doktorları sevmiyorum." dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İslahiye Belediyesi tarafından Belediye Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa Kaymakam Bekir Yılmaz, Belediye Başkanı Mehmet Uludağ, Emniyet Müdürü Kadir Durmuş, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Konferansta konuşan Prof. Dr. Orhan Kural, yaptığı çeşitli eğitici esprilerle de ilgi topladı. Bazı insanları sevmediğini belirten Kural, "İlk başta avcıları sevmiyorum. Sonra sigara içen doktorları, matadorları sevmiyorum." diye konuştu.

Kendisinin spora karşı olmadığını söyleyen Prof. Dr. Orhan Kural, ''Bir futbolcu, benim ve birçok arkadaşımın 100 yılda kazandığını bir transferde alıyor. Peki bunlar bu zamana kadar ne yaptılar, okul, yurt yaptırdıklarını duydunuz mu?" dedi.

Gezginler Kulübü Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, şöyle devam etti: "Bana devamlı olarak (Hocam televizyon kanallarda program yapın) diyorlar. Fakat o kanallar bana program mı yaptırırlar? Onlar doksan altmış doksan, Türkçesi noksan insanlar hakim. Onlardan bana sıra kalmıyor ki, 185 ülke gezdim Türkiye kadar çevresine zarar veren bir ülke görmedim."


"SİGARAYA ALIŞTIRAN KİM OLURSA OLSUN SEVMİYORUM"


Yoğun bir ilgi gören konferansında, çevreye karşı yaptığı mücadelede darp edildiğini, sanatçı Hülya Avşar ile olan kavgasıyla Türkiye'nin gündemine oturduğunu belirten Prof. Kural, sanatçıları; ellerinde sahneye sigarayla çıktıkları ve dizilerde sigaranın ön plandaki konumundan dolayı savcılığa şikayette bulunduğunu söyledi. Kural, sigara yüzünden ünlü sanatçı Kadir İnanır ile de mahkemesinin devam ettiğini dile getirerek, Sezen Aksu, Teoman ve birçok sanatçıyı da davranışlarındaki olumsuzluklar yüzünden eleştirdi. Dr. Kural, "Sigaraya alıştıran kim olursa olsun sevmiyorum" dedi.

Prof. Kural, konferansta ev hanımlarına ekmekleri ve yemekleri çöpe atmamalarını, çocuklara da, "Anne ve babanız başta olmak üzere evlerinizde sigarayla savaşın." diye öğütlerde bulundu.

İslahiye Belediye Başkanı Mehmet Uludağ ise, göreve geldikleri günden bu yana sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre için hizmet ettiklerini belirterek, ''Yaşanabilir bir çevre için el ele" konferansını da bu sebeple gerçekleştirdiklerini söyledi.

Prof. Dr. Orhan Kural konferansının sonunda kaymakam Bekir Yılmaz, belediye başkanı Mehmet Uludağ ve izleyicilere kitaplarını imzaladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious